ABD'de Vurulan Senatör Olayının Aslı Nedir, Bu Tam Olarak Ne Anlama Geliyor?

Dün Türkiye saatiyle öğle saatlerinde ABD'nin Washington şehrinde ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Parti Denetçisi Louisiana vekili Steve Scalise'in beyzbol oynarken bir saldırgan tarafından vurulması Amerika ve dolayısıyla da dünya gündeminde ilk sıralarda yer aldı.
ABD'de Vurulan Senatör Olayının Aslı Nedir, Bu Tam Olarak Ne Anlama Geliyor?
National Journal


1. yanlış bir kullanım var, senatör değil, congressman (türkçesi m.vekili gibi). senatörler daha azdır (her eyaletten iki tane).

2. vuran adam demokratik sosyalist, illinois'den. zaten bu illinois'nin havasından mı suyundan mı nedir, çok anarşist yetiştiriyor. ünibomber (yani ted kazynski) de illinois'li idi. sen kalk taa peoria'dan dc'ye git. eceline yürüdü adam.

3. cumhuriyetçilerin başkanvekili (majority whip) lousianna milletvekili steve scalise yaralanmış. ciddi değil yarası, kıçından vurulmuş. o adamın orda olması çok iyi olmuş, zira adam başkanlık sırasında olduğu için (başkana ve kendine yukardakilere birşey olursa başkan olacak yani) ekstra korumaları var, secret service. o korumalar indirmiş saldırganı zaten.

4. dört tane daha yaralı var, üçü koruma (biri kadın), birisi de m.vekillerine çalışan yardımcı (staff).


eğer o korumalar orda olmasa büyük trajedi olacaktı, ucuz atlatıldı.
adam bilenmiş bilenmiş, uzun yıllardır gop'nin yaptıklarından tiksiniyormuş zaten adamın sosyal medya paylaşımlarına bakınca, trump da gelince mum dikmiş cehaletiyle. adam hazır gelmiş, uzun namlulu silahla yüz civarı mermi harcamış. korumalar olmasaydı yüz cana mal olabilirdi yani, şansımız varmış.

seçimleri kazanamazsa clinton'ı "second amendment people"a (yani böyle kırsalda yaşayan silahlı adamlara) havale eden trump kına yaksın şimdi.

katilin kimliğinin saptandığı olay. 66 yasında illinois'lu demokrat bi adam.

facebook profilinde bernie sanders fotoğrafı var; trump-karşıtı paylaşımlar paylaşmış biri.

bir başka kongre üyesi sabah adamla karşılaştığını söylüyor, adam sahadan ayrılırken buna yaklaşıp oynayanların demokrat mı cumhuriyetçi mi olduğunu sormuş, bu da cumhuriyetçiler diyince teşekkür etmiş yürümüş. sonrası belli.

trump karşıtları da kafayı yemek üzere. herif taa illinois'dan cumhuriyetçileri vuracağım diye dc'ye geliyor. beyaz amerikalı olunca yalnız kurt denilir unutulur gider sanıyorum.