Acısıyla Tatlısıyla: Christoph Daum'un Fenerbahçe'de Geçirdiği İki Dönemin Özeti

Fenerbahçe ile 3 yıl üst üste şampiyon olma şansını 2005-2006 sezonu sonundaki Denizli maçında kaybeden Alman teknik direktör Christoph Daum'un Fenerbahçe'de geçirdiği sezonları hatırlıyoruz.
Acısıyla Tatlısıyla: Christoph Daum'un Fenerbahçe'de Geçirdiği İki Dönemin Özeti
Getty Images/Christof Koepsel


1. dönem

bu dönemi de üçe ayırmak mümkün zira her sezon üzerine koyarak değişen bir sistemle voltranı oluşturma yolunda gidiyordu daum.

2003-04 sezonunda avrupada olmamamızın verdiği rahatlıkla deplasman-kadıköy ayırmaksızın 4-2-4 oynadık, nobre'nin gelişiyle birlikte çok güzel işlemeye başlayan sistemin geri dörtlüsünü fatih akyel-luciano-tomas-petkov oluştururken, orta ikiliyi selçuk(kemal)-ümit özat(aurelio), ileri dörtlüyü serhat-nobre-hooijdonk-tuncay oluştururdu.


alex geldikten sonra, 2004-05 sezonunda piyerparemiz kesilmiş ve 4-5-1 'e dönülmüştü. şampiyonlar liginde 9 puan toplanmış, ligin ikinci devresinde anelka'nın gelişiyle 4-2-3-1'e dönülmüştü.


2005-06 sezonu ise daum'un -appiah'ın da gelişiyle- çılgınlık yaparak 4-3-1-2'ye geçiş yapması ligde terminatör, avrupada sallayan ama yıkamayan bir takıma dönüştürmüştü takımı. orta üçlüde appiah-selçuk-aurelio ile öndeki alex'i rahatlatma amaçlı kurulan sistemin en önemli parçası olan beklerin ümit özat-serkan balcı'nın yetersiz kalması bu sistemin sadece ligin ilk yarısına kadar uygulanmasına sebep oldu. avrupadan elenmenin ardından yeniden 4-2-3-1'e dönen daum'un son maçta (denizli maçı) 3 senelik emeği heba oldu ve kovuldu.


2. dönem

2009-10 sezonu başlamadan önceki meşhur "3 yıl üst üste şampiyon olacağız" sözünün ardından gelen daum, bu sefer işi sağlama aldı ve doğrudan 4-4-1-1 ile götürdü bütün sezonu. beklerinin gökhan-carlos(vederson), kanatlarının kazım-santos olduğu takım tabiri caizse uçtu ve ligin ilk yarısını güiza'ya rağmen çok iyi kapadı. bu arada ligin ilk yarısındaki kasımpaşa maçında yine çılgınca bir deneme yaparak 4-3-1-2 oynatan daum ağzının payını 3-1 yenilerek almıştı, sistemden saptığı tek maç buydu.

ligin ikinci devresinde kazım ve carlos gitmiş, santos beke geçmişti ve kanatlar mehmet topuz-özer olarak değişmişti ve topuz-selçuk-emre-özer'den oluşan orta dörtlü fenerbahçeliler'in arzusuna şu güne kadar en çok yaklaşabilmiş olan pres ve boğma gücünü sergilemişti. 2006'daki denizli maçı gibi son maç olan trabzon maçında allah da istemeyince şampiyonluk yine gitti ve daum yine kovuldu.