Adres Ararken Bina Numaralarında Sıkıntı Yaşayanların Derdine Deva Olacak Bir Açıklama
Türkiye'de adresler çok fazla detay içeriyor. Haliyle adres ararken insanın kafası kolayca karışabiliyor. Adresle ilgili sıkıntı yaşayanlar için Sözlük yazarı "kibritsuyu", bina numaralarıyla ilgili sıkıntı yaşayanların adres derdine bir nebze de olsa deva olacak bir açıklık getirmiş.
Adres Ararken Bina Numaralarında Sıkıntı Yaşayanların Derdine Deva Olacak Bir Açıklama
iStock.com


adres arıyorsunuz. kuburlu caddesi no: 67 diyelim.

kuburlu caddesine ortasından bir yerden girdiniz. peki 67 numara nerede acaba?

her caddenin veya sokağın bir tarafındaki binalar tek numaralıdır ve 1'den başlar, karşı tarafındaki numaralar çift numaralıdır ve 2'den başlar. çift numaraları sağınıza aldığınızda numaralar artarak ilerler. bu kadar basit.

67 numarayı arıyorduk. baktın herhangi bir binanın numarasına 35. tek yani. 35 numarayı soluna alarak yürü, çift numaraları sağına aldığın için numaralar ileri doğru büyür. 35'in olduğu sırada bulacaksın. tam tersi de geçerli.

kapıya gelip "19 numara burası mı" diyen, "burası da, hangi caddenin 19 numarası?" diye sorunca "başka caddede de mi 19 numara var?" diye soran dangalak kuryeler olsun (bak kurye diyorum, tek işi adres bulup teslimat yapmak olan, tek işi bu olan adam), ortasından girdiği caddedeki yanyana iki binada 35 ve 37 numarayı görüp "36 numara burada yok!!" diye heyecanlanan olsun, 19 numaralı binanın önünde elinde adres yazan kağıtla havalara baka baka arandıktan sonra "23 numara neresi oluyür yeğenim" diye soran dayılar olsun bu basit kuralı öğrense yeter. uzunluğu yetiyorsa her caddede 19 numara olabileceğini, 36 numaranın karşı kaldırımda olduğunu, 23 numaranın hemen iki yan bina olduğunu anlayabilirler.