Askerliğini Uzun Dönem Yapmış Birinin Gözünden: İmkanı Olan Neden Bedelli Askerlik Yapmalı?

Kasım ayının gelmesiyle birlikte bedelli askerlik söylentileri kulislerde daha sık konuşulmaya başlandı. Hazır gündem bedelli askerlikken bu konudaki düşüncelerini paylaşan bir Sözlük yazarına kulak verelim.
Askerliğini Uzun Dönem Yapmış Birinin Gözünden: İmkanı Olan Neden Bedelli Askerlik Yapmalı?
iStock.com


100 küsür kiloyum giderken. doktor "komando olamaz" raporu veriyor.
acemi birlik konya..
usta birlik kayseri komando tugayı. 

birliğe teslim oldum. komando olamaz raporundan bahsetmiyorum dosyada gelecek diye. sonra demesinler korktu, komando olarak yapmak istemiyor demesinler falan. hani her türk asker doğar ya o hesap.

ilk eğitimde bayıldım. gözleri açtım hastanedeyim. müşahede altında tutuyorlar. bölükte herkes 8-10 barfiks çekiyor, ben sıfır. herkes 50 şınav çekiyor, ben 5-10. o derece vahim durumdayım. ama komutanların zikinde değil.


bir asker botumu çalmış (bot değiştirme derler) ben de bulduğum botu giydim. mantar bulaştı ayağıma, 2 sene geçti hala uğraşıyorum. neyse 1 hafta terlik istirahati verdiler. bölük techizatsız 5 km koşacak, komutan bana diyor sende koş. "komutanım terlikle nasıl koşayım" dedim diye sen nasıl askerlik yapıyorsun lan dedi bana. hem de uzman çavuş daha kazığı bile yok. ağzını burnunu kırmak istiyorsun orada ama yapamıyorsun. otların dikenlerin içinde ördek yürüyüşü yaptırdı bana terlikli halimle. o derece askeri sever, sahiplenir komutanlar.

birisinin odasına girip tekmil verirsin, kolun neden 90 derecelik açı yapmıyor. çık ağaçlara selam ver der. birisi çıkar esas duruşunu beğenmez karın ortasında bir saat ayakta tutar seni.

neyse..
burada yazılan vatan millet sakarya muhabbeti bende de var tabii. hakkariye gidilecek, gönüllülük esas. komutanın odasına girdim, komutanım gelmek istiyorum dedim. oğlum kalmış 130-140 günün ne işin var orada diyor. şimdi düşününce evet haklı amk diyorsun.


gittim.

burada vatan millet sakarya, bedelli askerlik herörö merörö yazanlar geceleri daha rahat 31 çeksin diye saatlerce nöbet tuttum.

şehit verdik.
gazimiz vardı.
ölümden ziyade televizyonlarda altyazıda isminin şehit oldu diye geçmesinden korkuyorsun orada. pisi pisine hem de.

terörist görüp ateş etmezdik, emir böyle. onlar bize iyi sallıyordu ama. kanas mermisinin sesi öyle siniyor ki hafızana annenin babanın sesini unutuyorsun.

neyse iyi kötü bitirdik.. son 12 gün.
teskereciler ktm'ye van'a gidecek. hepimiz siviliz. bizi sivil transitlere bindirdiler. transitteki adam açtı son ses kürtçe ve gerilla şarkıları dinletiyor. bi tane komutan yok. neyse silahların emniyetleri açtık, korkuyorsun haliyle. normal yoldan saparsa vurucaz şoförü diye içimizden geçiriyoruz. derken özel harekat helikopterlerini ve dağlardaki jöh'leri görünce rahatladık.


van'a geldik.

birinci derece terör bölgesinden geldik hem de. psikolojiler bozuk. hepimiz siviliz teskere tarihini bekliyoruz. orada bize hayvan muamelesi yapılıyor. tuvalet temizletmeler, koğuş yıkatmalar, yerli yersiz içtima ve mıntıkalar. bunlar şafak 3-5 derken herkesin zoruna gider.

koğuşlarda değil gece dışarda gazete kağıtlarının üzerinde yattık 10 gün. vatan borcu ödüyoruz güya. birliği arayıp komutana söylüyoruz "oğlum sıkın dişinizi" diyor. daha telefonlara bakmıyor.

şimdi ben bunca şey yaşadım bir başkası neden yaşasın?
tuvalete sıçmaya elinde taşla girip o taşla götünü silen adamla nöbet tutunca vatanı korumuş oluyorsun yani?

askerlik basmakalıp düşüncelerle oluşturulmuş bir tabu. aslanın kediye boğulduğu yere denir. aynen öyle..

imkanı olan/olmayan herkes bedelli yapar umarım. olan versin olmayan kredi çeksin ama hayatının en güzel zamanlarını o botlarla geçirmesin.