Aziz Nesin'in Hüzünlendiren Kendi Soyadını Alma Hikayesi
Soyadı kanunu çıktığı sırada her Türk kendine bir soyadı alıyordu. Büyük Üstad Aziz Nesin'in de bu sırada bir soyadı seçmesi gerekiyordu. Aziz Nesin'in kaleminden bu soyadını seçmesinin hikayesi. Hem hüzünlendiriyor hem de saygı duyulası karakterini bir kez daha göstermiş oluyor.
Aziz Nesin'in Hüzünlendiren Kendi Soyadını Alma Hikayesi

kim olduğunu iyi bilen büyük üstad aziz nesin'in soyadını kendisinin nasıl aldığının hikayesi düşündürürken hüzünlendirir.

kendi üslubu ile soyadına dair;

''1934 yılında soyadı kanunu çıktı. her türk kendine bir soyadı alacaktı. herkes kendisine soyadını kendisi seçtiği için insanların bütün gizli aşağılık duyguları ortaya çıktı. dünyanın en cimrileri 'eli açık', dünyanın en korkakları 'yürekli', dünyanın en tembelleri 'çalışkan' gibi soyadları aldılar.

bir mektup yazabilecek zamanda ancak imzasını atabilen bir öğretmenimiz kendisine 'çevikel' soyadını almıştı. ırkçılığın yayıldığı günler olduğundan; özellikle türklüğü karışık olanlar ırkçılığı anlatan soyadlarını kapışıyorlardı.

her türlü yağmada hep sona kaldığım için güzel soyadı yağmasında da sona kaldım.
bana, ortada böbürlenebileceğim bir soyadı kalmadığından, kendime nesin soyadını aldım. herkes 'nesin' diye çağırdıkça ne olduğumu düşünüp kendime geleyim istedim.''

DAHA FAZLA İÇERİK