Baltık Ülkelerinin Ortak Kaderine Dünyanın Dikkatini Çekmek İçin Oluşturulan Zincir: Baltık Yolu

Dünyanın en güzel barışçıl gösterilerinden biri.
Baltık Ülkelerinin Ortak Kaderine Dünyanın Dikkatini Çekmek İçin Oluşturulan Zincir: Baltık Yolu

yol deyince aklınıza seyahat edilen yol gelmesin. böyle el ele tutuşarak 3 baltık ülkesinin yaptığı bir eylem bu.

tanımı: 23 ağustos 1989'da düzenlenen barışçıl bir siyasi gösteri.

3 baltık ülkesinin ortak kaderlerine dünyanın dikkatini çekmek için milliyetçi halk cepheleri tarafından organize edilen baltık zinciri ile yaklaşık 2 milyon baltık halkı her üç ülkenin başkentleri riga, tallinn ve vilnius'u birbirlerine bağlayan, tarihin en uzun insan zincirlerinden biri. 600 km uzunluğunda imiş.

rota için


bu protesto eylemi sovyet yönetimine karşı üç millet için geri dönüşü olmayan bir ulusal kurtuluş hareketinin başlangıcı.

eylem aynı zamanda, üç ülke arasındaki dayanışmayı da gösterdi. bu protesto eylemi ile üç ulus bağımsızlıklarını geri alma arzularını dünyaya duyurdular ve bu eylemi takip eden aylar içerisinde bağımsızlıklarını kazandılar.

kişisel olarak adeta vuruldum. resimleri filan çok tatlı. bir eylem yapılacaksa böyle olmalı.
ya da işte google arama sonucunu koyayım siz kafanıza göre tıklayın

ayrıca litvan bir arkadaşımın anlattığına göre sovyet askerleri gelip vilnius'a saldırdığında vilnius televizyon kulesi'ni ele geçirmişler ilk. orada 14 kişi ölmüş. zaten litvanyalıların askerleri olmadığı için bağımsızlık isteyen taraf halka büyük çağrı yapmış. sakın karşı koymayın. onların askerleri var. bizim hiç bir şeyimiz yok. biz bu işi diplomatik yollarla çözeceğiz merak etmeyin tarzında şeyler söylemişler. adamlar can kaybı olmasın diye uğraşmışlar.

sonrası haliyle şu an bu üç ülkenin bağımsız olup ab üyesi olduğu.

benim ufkum iki kat şu an. o resimlerde elele tutuşan insanlar filan ne kadar masum. halbuki savaşmadan da oluyor işte yahu. çok mutlu ediyor bu tarz şeyler beni.