Belgesel Tadında Anlatımıyla: Almanya II. Dünya Savaşı'nı Kazansaydı Olabilecekler

Almanlar II. Dünya Savaşı'nı kazansalardı ne olurdu hiç düşündünüz mü? Sözlük yazarı ''benjamin breeg'' düşünmüş ve belgesel tadında bir senaryo yazmış.
Belgesel Tadında Anlatımıyla: Almanya II. Dünya Savaşı'nı Kazansaydı Olabilecekler

çok param olsaydı keşke böyle bir belgesel çekmek isterdim ben de. nazi almanyası'nın galip geldiği bir dünya. kırılma noktası stalingrad savaşı

yanlış anlaşılmasın, ne nazi sempatinazıyım ne de sovyetler hayranı. dedesi gestapo'da çalışmış alman arkadaşlarım da oldu, yahut savaşı köninsberg'de bitirmiş kızıl ordu mensubu asker torunu tanıdıklarım da. fakat bir an nazi almanya'sının galip geldiği bir dünya düşünelim. kırılma noktası stalingrad savaşı.

1. yeteri kadar ikmal ve muhimmat desteği alan alman 6.ordusu stalingrad'ı elinde tutuyor ve 1942 kasım ayında şehirde artık svastika bayrakları dalgalaniyor. stalingrad düşmüştür. almanlar kafkaslara ve kazakistan'a doğru ilerliyor. kuzeyde ise leningrad düşmüştür. naziler bir hilal gibi rusya steplerine dağılmıştır. tek ve nihai hedef artik bu kıskaç içinde kalan başkent moskova'dır. stalin'e güven ise bitme noktasına gelmiştir. ona yonelik suikast eylemleri artmış ülkede çok büyük siyasi, askeri ve sosyal kaos mevcuttur.


2. o sırada alman bir heyet ankara çankaya köşkünde ismet inönü ve kurmayları ile görüşmektedir. alman heyetin çıkardığı dosyalarda müthiş planlar vardır. ön sozunde gotik fontta "wenn deutschland gewinnt türkei wird zu gewinnen" yani "almanya kazanınca siz de kazanmış olacaksınız" yazan bu plana göre kafkaslardan ortadoğu'ya bir işgal durumu olacaktır ve iki bölgedeki petrol kaynakları birleştirilecektir. türkiye'yi de savaşa sokacak bu plan imparatorluktan kalma musul kerkük gibi şehirleri türkiye'ye yeniden bağlama vaadini de içermektedir. ismet paşa'nın "peki adalar?" sorusu ise duymazdan gelinip bu suale herhangi bir cevap verilmeyecektir. fakat plan kabul edilmiştir ve türkiye 1943 sonbaharında resmen nazilerin yanında savaşa girecektir. ve bir gece ansızın ingilizlerin ırak'taki tüm birlikleri alman ordusu yardımıyla da dağıtılacaktır.


3. 1944 şubat ayında ise stalin 23 yerinden bıçaklanarak beklenmedik bir şekilde öldürülecektir. efsane bir devrimle kurulmuş olan sovyetler birliği sadece 27.yılında tarihin tozlu sayfalarına karışmıştır. naziler moskova'da bir zafer törenti gerçekleştireceklerdir. binaenaleyh berlin'den moskova'ya bir otoban inşa edilecektir. muzaffer komutan adolf hitler ve ekibi porsche'leriyle bir günde moskova'ya ulaşıp hız rekorları kıracaktır. moskova daha sonra devasa bir kerhaneye çevireceklerdir. girişinde ise "köpekler ve yahudiler giremez" yazacaktır.


4. bu haberlerle alkol komasına girip, kalp krizi geçiren ve londra'da bir hasteneye taşınmak üzere ambulans helikopterine isabet eden alman v2 füzesi yüzünden winston churchill feci bir şekilde vefat edecektir. yerine halkın iradesiyle gelen yeni başbakan almanya ile ağır şartlar altında bir barış antlaşması yapacaktır. buna göre ingiltere savaştan çekilecektir ve almanya'nın avrupadaki hakimiyetini kabul edecektir.

5. new york'ta rockefeller binasının son katında geyik kafalı bir odada coca cola, pepsi, fanta, casio gibi önemli şirketlerin ceo'su ve birtakım para babaları önemli bir toplantı düzenlemektedir. "lan israil kurulacak diye bir dünya savaşı çıkardık düştüğümüz hale bak amına koyim" diye çıkışır ariel deterjanın ceo'su. kapı çalar o ara "geç kaldım" der zırhlı kalkanlı kılıçlı bir elinde şarap kadehi diğerinde gül bir tapınak şövalyesi içeri alınmaz. tartışma harıl harıl devam etmektedir. tansiyon yükselmiştir. günah keçisi ise bulunmuştur. odada bir başına taso oynayan 8 yaşındaki bir çocuk ayaklarından sallandırılarak pencereden aşağı bırakılmıştır ve o sırada aşağıda sigara içen tapınak şövalyesinin kafasına düştükten sonra ikisi de ölecektir. ölen tapınak şövalyesi philip morris'in veliahtı olduğu ortaya çıkar, çocuğun adı ise george soros'dur.


6. abd ise almanya ile resmi olarak savaş halinde olmasına rağmen fiili bir çatışmaya henüz girmemiştir. japonya ile olan kendi savaşını pasifikte başarılı bir şekilde sürdürmektedir. en son 1945 yılında iki atom bombası atarak savaşın mutlak galibi olmuştur. ancak almanya da atom bombası geliştirmiştir ve deneme adına tacikistan'a atılan bomba yüzünden yaklaşık 100 bin taciki ölmüştür. bu olay daha sonra örtbas edilecektir. fakat iki süper güç de artık nükleer silaha sahiptir ve karşı karşıyalardır.


7. 9 kasım 1945 yılına gelindiğinde ingiltere arabuluculuğu ile almanya ve abd sürpriz bir şekilde barış antlaşmasına girip savaşı sonlandıracaklardır. dünya artık iki süper gücün egemenliği altındadır. avrupa'da sadece ingiltere abd yanlısı olacaktır. nazilerin söz sahibi olduğu fransa, rusya, yugoslavya devletleri yeniden kurulacaktır ve almanya lebensraum'un bokunu çıkararak belçika'dan belarus'a kadar geniş bir alana yayılmıştır. türkiye ise 3.reich'ın yakın müttefiki olarak ortadoğu'da topraklarını geliştirmiştir. dünya temel olarak iki kutba ayrılmıştır. amerika ve alman avrupası. iki kesim de asya üzerinde etkide bulunmak için uğraşır. almanya hindistan iran gibi ülkelerle daha iyi ilişki içerisinde iken amerika japonya kore çin ile müttefik olma yolundadır.


8. dünya'da iki para birimi hakimdir dolar ve mark. amerikan ve alman emperyalizmi halinde iki farklı ekonomi sistemi işlemektedir. yıllar geçtikçe amerika, avrupa'yı demokrasinin olmadığı eski ortaçağ zihniyetinin baskıcı ve kapalı olduğunu propaganda ederken, almanya ise amerika'yı vahşi bir şekilde sömürgeci devlet olarak suçlayacaktır. dünyanın yarısı almanca yarısı ingilizce'yi seçecektir ikinci yabancı dil olarak. uzay çalışmalarında ise almanya ve abd ortak hareket edecektir. çünkü uzay, iki süper güçün birbirlerine karşı olan kin ve nefretin absorbe edilmesi için en etkili belki de yegane alandır olimpiyatlar haricinde.

9. günümüze yaklaştıkça avrupa'da daha bir ılımlı bir nazi düşüncesi hakim olacaktır. artık fransa da bazı konularda söz sahibi olacaktır. türkiye, rusya, iran gibi devletler almanya'dan biraz daha uzaklaşıp denge politikası güdeceklerdir. medeniyet seviyesi daha yukarda olacaktır ancak almanya ve abd soğuk savaşı sonlandırmışlardır. ideolojiler eskisi kadar önemsenmeyecektir. daha çok konuda ortak konularda önemli kararlar alınacaktır. bunların başında terör ve bonzai gelmektedir.


10. türkiye ise alman yanlısı olarak çıktığı savaştan beri daha kendi içinde bir yönetim tercih edecektir. cumhuriyet tam anlamıyla terkedilmemiştir ancak federal bir yapı mevcuttur. genel olarak halkın refah seviyesi ortalamadır. alman disiplini sayesinde şehirler daha düzgün büyümüştür altyapı daha gelişmiştir. ülkede alaman yanlısı ve amerikancı kesim yanında islami kesim de mevcuttur ancak halk birbirleriyle çatışma durumuna gelmeyecektir.

11. 2015 yılına gelindiğinde istanbul'da ulaşım kolaylığı u-bahn, s-bahn ve kez-bahn sayesinde göze çarpmaktadır. beşiktaş'tan kadıköy'e vapurlar etrafında her gün on tur atan martılar, eminönü'nde güvercinler, galata köprüsünde balıkçılar. etiler'de bebek'te eğlenen zenginler, taksimde gezinen insanlar ve turistler. dondurmacılar ve simitçiler. bir grup genç pilavcının önünde tavuklu pilav yemektedirler ve bir başka küçük semtte gözlüklü yaşlıca bir adam fırında bir somun ekmek almıştır para üstünü beklemektedir. somurtkan fırıncı paranın üstünü uzatır "buyrun ahmet efendi 50 kuruşunuz" der. adam gülümser ve "iyi günler recep usta" der, gider ve belgesel biter.