Bilgisayar Kullanımında İşlerinizi Katbekat Hızlandıracak 10 Parmak Klavye Kullanımı Rehberi
Sözlük yazarı "iyi olmaya calisan cocuk", 10 parmak klavye kullanımında nelere yoğunlaşmanız gerektiğini anlatıyor. Yazarın dikkat edilmesi gereken ayrıntıları tek tek anlattığı on parmak klavye kullanımı yazısına bakıyoruz.
Bilgisayar Kullanımında İşlerinizi Katbekat Hızlandıracak 10 Parmak Klavye Kullanımı Rehberi
iStock


"2-3 parmakla yazan kişiler katipler.net adresine girip 60 kelimeyi nasıl geçemediklerini bi test edip gelsinler, ben burada onları bekliyorum sözlük. oysa on parmak kullanan birinin 120'yi görmesi işten bile değil, bir zevk, bir oyun... "

sonra da dedim ki "ben de yıllarca 2-3 parmakla yazdım. pratikte 60 kelimenin üstüne çıkmanın imkansızlığını ve katipler'de pratik yapan insanların nasıl 150 hatta 180 kelime yazdıklarını görünce "hele bi deneyeyim" diyerek başladım."

burada bir dakikada yazılan kelime sayısından değil üç dakikalık kelime sayısından bahsediyorum. neden? çünkü katipler.net'te zamanında bir hep 3 dakikayla çalışırdık. oradan aklımda öyle kalmış, ben de öyle yazdım. demişim ki

"120'yi görmesi işten bile değil" şimdi "hele bir girip deneyeyim, nasıl yapıcam" diye girip kendimi test ettim. sadece bir kez denedim, ayrıca çok uykusuz ve çok hasta halimle denedim. ona rağmen 1 dakikada 55 yaptım.

3 dakikada 165 kelime eder. bu halimle bile söylediğim sayının (120'nin) çok çok üstüne çıktım. 10 parmak bilmeyen biri girip bir denesin bakalım bırakın 165'i sadece, 65'i geçebiliyor mu.


resimde de dikkat ederseniz yanlışı da gösteriyor. sıfır yanlış. on parmak bilmeyen biri genellikle ekrana değil yazdığı klavyeye bakmasına rağmen yanlış yapar. on parmak bilen sıfır hataya yakın yazar. çok nadir hata yapar, klavyeye bakmamasına rağmen. zaten yanlış yapmanın nedeni de aslında klavyeye bakmak.

öncelikle hotkey isimli programı indiriyoruz

çok küçük ama muhteşem bir program. taa yıllar önce kullanmıştım. hala internette var. az önce "hangi programı önersem" diye bir bakınırken gördüm. indirip test ettim, hala eskisi gibi. benim için de nostalji oldu. program saniyeler içinde iner. nette bulamama gibi bir durum söz konusu değil. gezginler'de var.


harf harf başlıyor. sen "ya ben zaten harflerin nerede olduğunu biliyorum, kelimelerden başlayayım" dersen orada yanlış yaparsın. neden? çünkü harflerin yerini 10 parmak kuralına göre bilseydin zaten şimdi bu satırları okuyor olmazdın, 10 parmak kullanma kabiliyetin olurdu. o yüzden harf harf arkadaşlar. birinci dersten başlayın.

program çok basit, seviye seviye gidiyor

bilal bile bu programla öğrendi, o derece kolay. dersinizi çalışırken bir hız göstergesi göreceksiniz. her dersi bu hız göstergesi belli bir seviyeye gelene kadar çalışın. en bıktırıcı dersleri bile bu şekilde çalışıp ondan sonra bir sonraki derse geçin. bence çok eğlenceli, kendinle yarışıyorsun.

vereceğim en önemli tavsiyeler

1. noktalamasız çalışın. yani noktalamayı asla umursamayın. sadece yazın. onları 10 parmaktan sonra daha kolay halledersiniz.

2. bilek (biraz da avucun iç kısmı aslında) asla yere bir yere temas etmesin. bu sizi yavaşlatır. yani klavye üstünde sadece ama sadece parmaklar olacak. ilk başta biraz zor gelebilir. buna dikkat etmek zorundasınız [bilgisayar başında dik oturmanın formülü de bu. deneyin göreceksiniz ;) ]


3. 10 parmak çalışırken hata yaptığınız zaman asla ama asla düzeltmeyin, yazmaya devam edin. bakın burası en önemli kısım. hata yaptığınız zaman yazmaya devam edin, asla düzeltmek için geri dönmeyin. mesela "bilgisayar" sözcüğünü "bilgsayar" ya da "biisayar" yazdın yanlışlıkla. onu unut. düşünme. boşver, asla dönme. nedenini sonra anlayacaksın.

klavye hayatın boyunca unutmayacağın, riayet edeceğin 3 kural.

dersleri belli bir hızda bitirdik, peki ya sonra ne yapacağız?

 tabii ki zeki müren'in bizi görmesini beklemeyeceğiz. google'a "katipler 10 parmak çalışma" yazıp katipler nete gireceğiz. sizin kendinizi asıl geliştireceğiniz yer işte burası. gerekirse masaüstüne bir kısayol oluşturabilirsiniz ya da açılış sayfası yapabilirsiniz. orasını siz bilirsiniz.

ne kadar çalışacağız? 

bakın bu bir beslenme biçimi değil. her gün az az uzun vadede öğrenme kesinlikle tavsiye etmiyorum, çünkü yapmayacaksınız. zaten yapamazsınız da. çünkü yarım saat, bir saat klavye çalıştıktan sonra facebook'ta biriyle yazışırken ya da başka bir mecrada klavye kullanırken tekrar 2-3 parmak kullanıma mı döneceksin? diğer çalıştıkların hep çöpe gider o anda. bu işin birinci kuralı bu. çalışmaya başladığın an asla eski kullanıma dönmeyeceksin. dönersen bütün çalıştıkların boşa gider. asla ilerleyemezsin.


1 hafta sadece yoğunlaş. bütün zamanını, her şeyini buna ver. sadece bir hafta. hotkey derslerinin tamamını bitir. ondan sonra katipler'deki metinlerin tamamını bitir. bu sitede adliye katipliği için çalışanlar var. bu kişilerle yarış. derece yapana kadar çalış. zaten kendi seviyeni orada göreceksin. o seviyeye geldiysen çalışmayı bırakabilirsin. artık biliyorsun. senin de parmakların mucizeler yaratıyor artık. senin de parmakların harika. senin de parmakların seksi. evet.

artık senin -şu an yaptığım gibi- bir metin yazıyorken çok daha az bir zamana ihtiyacın var. uçuyorsun. nette biriyle yazışıyorken karşındaki kişi iki cümle yazmadan şen ona paragraflar gönderiyorsun. rahatsın. klavyeye bakmıyorsun. sadece ekranda kendiliğinden hızlıca beliren harfler, kelimeler, cümleler var ve sen sadece çıktıları izliyorsun.