Bir Davranışın Alışkanlık Haline Gelmesinde Etkili Olan Sihirli Sayı: 21

Sözlük yazarı bukucu son hava, alışkanlıklar üzerine dikkat çekici bir araştırmayı paylaşmış. 21 sayısının sihirini ondan dinleyelim, buyursunlar.
Bir Davranışın Alışkanlık Haline Gelmesinde Etkili Olan Sihirli Sayı: 21
iStock.com

bir iddiaya göre bir davranışın alışkanlık haline gelebilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekiyor. belli bir zaman geçtikten sonra günlük rutininiz otomatikleşmeye başlıyor.

tam olarak net bir gün sayısı olmasa da 21 gün efsanesi en ağır basanlardan.
bu rakamı internette araştırdığınızda ise 21 ile 30 arasında değişen gün sayılarını görüyorsunuz. peki ama bunun aslı nedir? gerçekten 21-30 günde yeni bir alışkanlık kazanabilir miyiz?

maxwell maltz, 1950'lerde plastik cerrahı olarak çalışmaktadır. hastaları üzerinde garip bir model fark etmeye başlar. burun operasyonundan sonra hastanın yeni yüze alışması en az 21 gün sürmüş, benzer şekilde kolu veya bacağı kesilen hastalarda da aynı durum söz konusudur.

iStock.com


bu gözlemler ile birlikte bu tecrübeleri hakkında şunları yazar:“these, and many other commonly observed phenomena tend to show that it requires a minimum of about 21 days for an old mental image to dissolve and a new one to jell.”

türkçesi; "bunlar ve daha birçok yaygın görülen fenomen, eski zihinsel görüntünün aşılması ve yeni görüntüye alışmak için en az 21 gün gerektiğini göstermiştir." 1960 senesinde maltz bu sözünü ve diğer düşüncelerini "psycho-cybernetics" adındaki sesli kitap ile duyurmuştur. ve 30 milyon kopyadan fazla satar. 21 gün efsanesinin çıkış noktası maxwell'in gözlemidir. ancak kendisi en az 21 gün olduğundan bahsetmiştir.

gelin bir de başka bir çalışmayı inceleyelim.

phillippa lally,sağlık psikolojisi araştırmacısı, yeni bir alışkanlık edinmek için gereken süreyi araştırmaya karar verir. 12 haftalık bir periyotta 96 insanın üzerinde yapılan çalışmada günlük nasıl hissettikleri rapor edilir. bazı insanlara basit davranışlarda(öğlen yemeğinde bir bardak su içmek) bulunması istenirken bazılarına zor davranışlar(akşam yemeğinden önce 15 dk koşmak) verilir.

12 haftanın sonunda çıkan sonuçlar ise şöyledir:
18 gün ile 254 gün arasında değişen bir skala çıkar. ortalama yeni alışkanlığın otomatik hale gelmesi için ise en az 2 ay(66 gün) gereklidir. bu insana, davranışına ve koşullara göre değişkenlik gösterir.

sonuç olarak ne kadar gün sürerse sürsün siz aynı işi yapmaya devam edin, alışkanlık haline gelecektir. ama kendinizi 21 günle kıyaslayıp strese girmeyin. mükemmel olmak zorunda değilsiniz, hata yapabilirsiniz. pes etmeyin sadece devam edin.