Bu Tarz Benim Yarışması Özlem Özden'in Hayal Dünyasından mı İbaretti?

Bundan 2 sene önce ortalığı kasıp kavuran Bu Tarz Benim yarışmasını ve o yarışmanın en efsane yarışmacısı Özlem Özden'i hatırlamayanınız yoktur. İşte tam da o yarışmanın yayınlandığı dönemlerde Sözlük yazarı ''sir gawain'' Bu Tarz Benim ve Özlem Özden'le ilgili enfes bir entry girmişti.
Bu Tarz Benim Yarışması Özlem Özden'in Hayal Dünyasından mı İbaretti?

uzun uğraşlar ve analizler sonucunda nihayet çözdüğüm program. ilk okuduğunuzda garip gelebilir ama tüm maddeler üzerinde derinlemesine düşündüğünüzde siz de bana hak vereceksiniz. lütfen sabırla okuyunuz.

aslında tüm program özlem özden adlı yarışmacının zihninde yaşanıyor. gerçekte böyle bir yarışma yok. bize haftalardır izletilenler özlem özden’in karmaşık iç dünyası ve hayallerinden başka bir şey değil.

özlem özden otuzlu yaşlarında akıl hastası bir kadın. şizofreni nedeniyle senelerdir bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesi’nde tedavi görüyor. özlem’in hayal dünyası çok geniş ve kişilik bölünmesi var. diğer yarışmacıların tümü, onun iç dünyasındaki farklı kimlikleri temsil ediyor. yarışma ise bu kimlikleri çatıştırmak için uydurduğu sanal bir kurgudan ibaret.

bu iddiayı doğru çıkaran bol miktarda kanıt mevcut. şöyle ki:

- her yarışmacı onun farklı bir yönünü temsil ediyor. bazı kızlar feminen, bazıları maskülen, bazıları özgür, bazıları muhafazakar, bazıları saldırgan, bazıları naif. özlem ise kendi deli ve gerçek haliyle bunların arasında oturuyor.

- ayşegül onun henüz saçlarını sarıya boyatmamış, boy atmamış, lisedeki hali. bu yüzden en sert tartışmaları onunla yaşıyor. geçmişine dair hem arzu, hem öfkü duyuyor çünkü.


- ikizler, hali vakti yerinde, avrupa görmüş, görgülü aile kızını, ezgi evlenmiş, çocuk yapmış üst orta sınıf modern anneyi, ayşenur genç, marjinal lolita kızı temsil ediyor. hepsi içten içe olmak istediği, ulaşılmaz kimlikler onun için. ama identity filminde olduğu gibi gerçek deli özlem hepsini her hafta öldürüyor (eliyor). her seferinde birinden vazgeçiyor. sürekli son ikiye kalmasının sebebi bu. deliliği her defasında galip gelip alt kimliklerinden birini yok ediyor.


- cumartesi akşamları hastanede koğuş olarak televizyon izlemelerine ve serbest giyinmelerine izin veriliyor. o gün onun için özel bir gün. televizyonda gördüğü bir ünlüyü konuk jüri yaparak programını renklendiriyor. izlediği sihirbazları, dansçıları programa dahil ediyor. en mutlu ve coşkulu olduğu bölümler eleme geceleri oluyor o yüzden.

- pazar günleri ailesi ziyarete geldiği için programa ara veriyor. pazartesi yeniden başlatıyor.

- kafa karışıklığı programa da yansıyor. tam kavga ederlerken pat diye oynamaya başlıyorlar. ahmet kaya’dan sonra pitbull çalıyor. bunlar hep onun değişken, çalkantılı ruh halleri aslında.


- bir ara gayrimüslim bir ailede dünyaya gelmenin hayalini kurarak roza’yı yarattı. sıkılınca kıza saçmasapan bir kıyafet giydirerek eledi. o kıyafetin başka bir açıklaması olamazdı.


-son zamanlarda erkek arkadaş bulduğunu, sözlenip nişanlandığını hayal etmeye başladı. bu fantezisini de programa taşıdı.

yarışmacılar dışındakiler de özlem’in yarattığı, gerçekte var olmayan kişilikler elbette:

- öykü serter karakteri onun için en eğitimli, en zeki, en şık, en ayakları üzerinde durabilen aktif kadını temsil ediyor. bu onun en büyük arzusu. onu yarışmacı yapsaydı mücadele edebilmesi çok zor olacaktı, bu yüzden yarışma dışına koyarak sunucu yaptı.


- nurella, yakın zaman önce kaybettiği, çok yakın olduğu teyzesi aslında. o yüzden birbirlerini çok seviyorlar. jenerikte dikkat ederseniz nurella’nın flu olduğunu göreceksiniz. bunun sebebi ölü olması. ölümcül hastalığı sebebiyle son aylarını yatalak geçirdiği için nurella asla ayağa kalkmıyor, hep oturuyor.


- ivana sert, bir dergide görüp hayran kaldığı yabancı bir top model. resmini yırtıp yatağının başına asmış. aslında mankenin adı ivana handanoviç. fotoğrafın altına “ivana sert çıkıştı” manşeti atılmış, ama fotoğrafı yırtınca sadece “ivana sert” yazısı kalmış. o yüzden adının bu olduğunu sanıyor. ivana yabancı olduğu için ona bozuk türkçe konuşturuyor doğal olarak.


- kemal doğulu, sabahları aynanın karşısına geçip saçlarını taradığı saç fırçasından başka bir şey değil. o yüzden mesleği kuaför. dikkatli bakarsanız adamın saç fırçasına ne kadar benzediğini siz de fark edeceksiniz. adını kenan doğulu ve kemal kılıçdaroğlu'ndan uydurmuş.


- haftada bir iki defa, yattığı odaya gelip onun son durumunu kontrol eden, sert mizaçlı bir başhekim var. ona her defasında ilerleme kaydedemediğini söyleyip ilaç dozunu artırıyor. gerçekleri konuşarak ona deliliğini hatırlatıyor. bu doktor da programda uğurkan erez olarak hayat bulmuş.

muhtemelen daha görmediğim, farkına varamadığım ne kanıtlar mevcut ama şimdilik bulabildiklerim bu kadar. böylelikle bir sırrın daha çözülmüş olduğunu düşünüyorum. artık yataklarımızda daha rahat uyuyabiliriz. sevgiler.