Büyüleyici Bir Görüntüye Sahip Ay Halesi Hangi Koşullarla Ortaya Çıkıyor?

Sözlük yazarı "supersymmetry", ışık oyunları sonucu ayın çevresinde oluşan bu hayret verici güzellikteki görüntünün bilimsel açıklamayla nasıl oluştuğunu anlatmış.
Büyüleyici Bir Görüntüye Sahip Ay Halesi Hangi Koşullarla Ortaya Çıkıyor?


ay halesi, ay ışınlarının bir bölümünün, genellikle kış aylarında havadaki (sirrus bulutlarındaki) buz kristallerince, belirli bir açıyla (22° veya 46°; ışığı kıran buz kristallerinin çeşitlerine göre değişir) kırılması ve geriye kalanının da yine bu kristaller tarafından belirli bir açıyla yansıtılması sonucu, ay'dan epey uzakta oluşan, fakat dünya'dan bakılınca ay'ın etrafındaymış gibi görünen hale. buz kristallerinin altıgen yapısı, basit bir geometriyle, bir prizma ve aynı zamanda bir ayna gibi davranmalarının sebebidir. bütün o ışık oyunları, gökyüzünde milyarlarcası bulunan bu modüllerden çıkan ışın çiftleri sayesinde meydana gelir. kırılan ve yansıyan ışınlar, buz kristalleri arasında güzellikten ileri gelen o dehşeti uyandıran bir ağ yaratır.


siz yine de bunu böyle ulu orta açıklamaktansa, romantik bir geceye saklayın derim. insan malumu bir sırra dönüştürebilmeli (yanlış hatırlamıyorsam, bir ortaçağ metninde "sevmek, sır saklamaktan çok daha fazlasıdır." şeklinde geçiyordu bu ve ben bunu böyle yorumladım). tabii, bunun için, eğer yakınlarda kuzeye gitme ihtimaliniz yoksa kışı beklemeniz gerekecek.