Disiplinleriyle Bilinen Almanların Beceremediği Birtakım Şeyler

Almanlar çalışkan olmaları, soğuk duruşları, disiplinleriyle ünlü insanlardır. Türklerin de Almanlarla içli dışlı olduğu apaçık bir gerçek. Bu kadar yakınen tanıdığımız bir milletle ilgili bazı yorumlarda bulunmak hakkımız olsa gerek. Sözlük yazarları, Alman milletinin yapmayı beceremediği bazı şeyleri yazmış.
Disiplinleriyle Bilinen Almanların Beceremediği Birtakım Şeyler
iStock.com

plansız iş yapmak.

isteseler de yapamıyorlar. misal bi yerden bi yere altında araban yoksa hadi ben gidiyom deyip gidemiyorsun. iki gün önceden planlaman lazım en az, neyle gitçen nasıl gitçen diye.
bu açıdan türkiye daha iyi bence. gidersin otogara en ucubik yerlere bile otobüs bulursun illa. yer yoksa 'ben koridorda gidiyim abi, nolcak' dersin. belki alırlar.

edit: efendim son dakika biletleri var, onlarla yolculuk edebiliyorsun diye tepki geldi. ne var ki, tren biletleri oldukça pahalı ve her yere otobüs yok. üstelik uzak bir yere gidecekseniz trenle gitmek çok uzun ve pahalı olabiliyor. bu durumda mitfahrgelegenheit en mantıklısı ama onda da gideceğiniz istikamette yolculuk yapacak olan kişiyi bulmak, buluşma noktalarını planlamak vs. mesele. her türlü aklınıza esip de az bir parayla kapıyı vurup gidemiyorsunuz. plan yapmak ve araştırmak gerekiyor.

o kadar güzel ekmekleri olmasına rağmen yemek. kesinlikle bir yemek kültürleri yok

pratik zeka gerektiren her şey.

sanırım bu durumu çok ender yaşadıkları için kaybettiklerini idrak edememeleri olduğunu söyleyebiliriz.


teknolojide, teknikte, sporda falan hep kazandıkları için kaybetme raddesine gelmediler ve aksiyon almaları gerekmedi. hatta spor'da, mesela futbolda, hep iyi olmuş olmalarına rağmen daha iyi olmak için futbola 2000'lerin başında gene yatırım yaptılar ve gerçekten çok daha iyi oldular.

fakat tarihte, yaptıkları savaşlarda hiçbir zaman zamanında geri çekilmeyi, ve güçlenip tekrar vurmayı beceremediler. hep tükenene kadar saldırdılar. asla geri adım atmadılar. bu da onların hızlıca tükenmelerine neden oldu.

özellikle 2.dünya savaşında aşırı inatçılıklarından dolayı geri adım atmadılar. sanırım kısa zamanda teknik ve zeka üstünlükleri ile elde ettikleri başarılar kibirlerini çok arttırmış olmalı. karşılarındakilerinin sayı çokluğu, çok geniş alanlara yayılmış olmaları ve üretimdeki sınırsızlıklarına rağmen; az sayıları ile bu adamları alt edemedikleri anda geri çekilip, alanı daraltıp(sayı dezavantajını kırıp), güçlerini koruyup doğru zamanda saldırmayı beklemek yerine, tükenene kadar atak yaptılar. ve hızlıca yok olup bittiler.

(bkz: insiyatif kullanmak)

görevleri neyse onu yaparlar. fazlasını yaptırmak imkansız.

(bkz: sosisli


tadına bile bakamadım görüntüsünün çirkinliğinden o derece.

teknik ve süper sanayileşmiş bir ülke olduğundan dolayı sanat ve estetikte diğer komşularına göre biraz daha geri kaldığı söylenebilir.

otomotiv sanayisi ve elektronikte dünya birincisi olmalarına rağmen; italya'daki gibi giyim markaları, fransız kozmetik markaları hatta ispanya'daki gibi şarap üretim markaları yok almanların.

savurmak. 

haydan geleni huya göndermek. "tutumsuz" olmak. herr savurgan, frau piremses olmak. ahanda bunlar.

(bkz: minnet)

bin defa iyilik yaparsın, bir defa çıkarına ters düşen bir şey yaptığında senden kötüsü yoktur.
her gün beraber yemek yediğin, çay kahve içtiğin, senden bir şey istediğinde seferber olduğun insan günün birinde seni kolayca satabilir ve kuyunu kazabilir. tabi ki o objektiftir ve gerçekleri söylüyor, gözlemlerini aktarıyordur.

ayrıca senden rica edilen şeyi yaptığında zaten bu onu hak etmiştir, ya da senin görevindir ve yapmalısındır.

(bkz: empati)

herkesin yaptığı iş dünyanın en zor ve komplike işidir, yaptığı işte de o en iyisidir.

başka insanlar genelde yatarlar, çalışmazlar ve sürekli hata yaparlar. halbuki onların işleri çok kolaydır.


(bkz: hoşgörü)

hata yapmak büyük ayıptır.her milletin belli başlı kusurları vardır. türkler çok uyanıktır, asyalılar kısa boylu ve cılızdır, amerikalılar çok ukaladır, latin amerikalılar ciddiyetsizdir, fransızlar disiplinsizdir vs. dünyadaki insanların büyük çoğunluğu herhangi bir sebep olmaksızın "dumm", "idiot", "bekloppt" ya da "verrückt"tür.

tabi ki herkes değil ama benim tecrübelerime dayanarak %90 böyle.

biri bana çok iyi bir alman'la tanıştığını anlattığında ve onu övdüğünde, %10'luk dilimden biriyle tanışmışsın şanslısın, diye cevap veriyorum.

açmışsınız başlığı beni konuşturuyorsunuz.