Eyfel Kulesi'ni Yıkılmaktan Kurtaran Alman General: Dietrich Von Choltitz
Sözlük yazarı "sonderbar", yıllardır Fransa'ya akın akın turist çeken yapı Eyfel Kulesi'nin yıkılmaktan son anda kurtulduğu hikayeden bahsetmiş.
Eyfel Kulesi'ni Yıkılmaktan Kurtaran Alman General: Dietrich Von Choltitz
Dietrich Von Choltitz


fransa günümüzde yıllık 80 milyon turistle abd'nin önünde dünyanın en çok turist çeken ülkesi konumunu sürdürmektedir. dünyanın en çok turist çeken ülkesinde turistik olarak ne var derseniz herkesin aklına fransa denilince eyfel kulesi gelir. eyfel kulesi ise günümüzde var olmasını dietrich von choltitz isimli alman generale borçludur.


dietrich von choltitz isimli alman general hitler tarafından, paris'in almanların elinden müttefiklere geçmesinden 3 hafta önce paris valiliğine atanmıştır. müttefikler paris'e iyice yaklaştığında işgal öncesinde hitler tarafından aranarak tüm paris'i ve eyfel kulesini yıkarak paris'in müttefiklerin eline geçmesini engellemesi emrini almıştır. dietrich von choltitz verilen emre itaat etmeyerek "tarihe eyfel kulesini ve paris'i yıkan adam olarak geçmek istemiyorum" diyerek şehre el sürülmemiş bir biçimde müttefiklere teslim ederek kendisi de teslim olmuştur.

bugün fransa'nın dünyanın en çok turist çeken ülkesi olması ve dünyanın en turistik figürü olan eyfel kulesine sahip olması choltitz isimli bir alman general sayesindedir. choltitz "paris'in kurtarıcısı" olarak bilinir. 1966 yılında öldüğünde cenazesi "fransızların" düzenlediği bir törenle defnedilmiştir.

kaynak