Gözlerimizi Kapattığımızda Neden Dümdüz Yürüyemeyiz?
Gözlerimiz kapalıyken belli bir noktadan sonra düz bir çizgi üzerinde gidemeyiz veya aynı şekilde düz bir biçimde yüzemeyiz, bir süre sonra daireler çizmeye başlarız. Peki ama bunun sebebi ne olabilir?
Gözlerimizi Kapattığımızda Neden Dümdüz Yürüyemeyiz?
iStock


gözlerimiz kapalıyken düz yürüyemez ve yüzemeyiz, bir süre hafif kıvrımlarla ilerledikten sonra daireler çizmeye başlarız.

bu güne kadar konuyla ilgili yapılan araştırmalarda gözleri kapalı haldeyken düz yürüdüğünü zannedenlerin aslında daireler çizerek ilerlediği görülmüş. bazı araştırmacılar bunun gözlerimiz kapalıyken “düz” tanımımıza dair bilişsel algımızda bir sapma olmasına bağlamış ve üst üste eklenen bu sapmaların sonunda daireler çizmemizle sonuçlandığını düşünmektedir.

vücudumuzda neyin bu sapmaya neden olduğu bilinmiyor, yine tahminlere göre görsel ipuçları olmadığında iç kulaktaki vestibüler sistemin hata verdiği, bunun da vücudumuzun ve vücudumuzu oluşturan bölümlerin konumuyla ilgili bizi yanılttığı düşünülüyor.

birkaç yıl önce beşiktaş'tan üsküdar'a yola çıkan yolcu motorun kaptanının üsküdar'a ulaştım zannederek tekrar kalktığı iskeleye ulaşması da bu sebepten olmuştur.

sis nedeni ile görüşünü kaybeden ve teknenin konumlamasını sağlıklı yapamayan kaptan, daireler çizerek tekneyi tekrar aynı iskeleye yanaştırmıştır.

ha derseniz ki koca teknenin gps'i yok muymuş? onu da tekneyi kullanan kaptana, denetleyen kuruma sorun. baktınız olmadı bu kadar başıboş bırakılmış tekneyi kullanan insanlara da sorabilirsiniz.

robert krulwich'in konuyu anlattığı radyo podcast'ine ve yine hazırladığı animasyon ile konu hakkındaki detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

a mystery: why can't we walk straight?

Gece Görüş Dürbünleri Nasıl Çalışır?