Hayvanlardan Sağılan Süt Yerine İçilebilecek Alternatif Sütler Listesi

Almanların Süt Yerine İçilebilecek Alternatif Süt Listesi
Hayvanlardan Sağılan Süt Yerine İçilebilecek Alternatif Sütler Listesi
iStock.com

bir alman sitesi kendi etik değerleri veya laktoz toleransı sebebiyle hayvanlardan sağılan süt yerine içilebilecek alternatif sütleri sıralamış.
ki benim gibi sadece soya sütünü bilen biri için aydınlatıcı oldu.

-tabiki öncelikle soya sütü ile başlıyor liste.
kuru soya %36 oranında protein içerdiğinden besleyiciliği de oldukça yüksek ve alternatif sütler arasındaki en başarılısı imiş.

kahve yapmayı sevenler için özellikle latte, cappuccino, flat white gibi köpüren kahvelerde öneriliyor çünkü bu konuda başarılı. ama soğuk şekilde sıcak kahveye konulduğunda tane tane topaklanıyor maalesef.

iStock.com


-ikinci sırayı pirinç sütü alıyormuş.
kendisi pirincin kaynatılıp püre haline getirilmesi ve suyla karıştırılması ile elde ediliyormuş. daha sonra süzülüp fermantasyona uğraması sağlanıyor ve bu şekilde süt halinde bir konsantre elde ediliyormuş. anlattıklarına göre şaşırtıcı şekilde lezzetli ve tatlıymış; ağır bir tadı yokmuş. ki bu oldukça iyi.
ama kahve severler için eklenen tiplerde köpürmediğini ve kahve için oldukça ince yapıda olduğunu da belirtmişler.

iStock.com-üçüncü sırayı yulaf sütü alıyormuş.
bu da fermante edilmiş tahıllardan veya da unundan elde ediliyormuş. böyle tahılımsı ve tatlı bir lezzeti varmış.
kahve severler içinse hem çok güzel köpürdüğünü hem de gerçekten beklenmedik ve hoş bir lezzet kattığını söylemişler.

iStock.com


-dördüncü sırada kaşu ya da brezilya yer fıstığı denilen (şu oluyor bilmeyenler için)bir adet böbrek şeklinde yemişten üretilen süt var.


 şuan raflarda yerini alan en yeni süt alternatifi sanırım. bu yüzden henüz büyük şehirlerdeki belirli bio marketlerde görülebilir gibi. ama bundaki güzel avantaj insanların evde kendilerinin de üretebilmesinin oldukça kolay olmasıymış. şöyle güzel bir videosunu buldum sizin için. 


yağ bakımından zengin karbonhidrat oldukça düşük yoğun ve tatlı lezzete sahip bir sütmüş. fıstığın kendisini sevenler sütünü kesin beğenir demişler.
açıkçası kahve severler için pek önermemişler öyle çok gitmez gibi kahvenin yanına. ilk içişte hatta içine katılan süt kesilmiş gibi bir izlenim verdiği de oluyormuş.

-beşinci seçenek duyduğumuz, kozmetikte karşımıza çıkan fakat pek içmediğimiz bir süt çeşidi olan badem sütü. 


su içerisinde ıslatılmış şekilde öğütülerek elde ediliyomuş kendisi. kaşu sütüyle hemen hemen aynı besin değerlerine sahip aynı şekilde zengin bir alternatif.
kremsi yoğun bir yapıdaymış ve tadı tabiki bademin tadını oldukça net şekilde veriyormuş. yemişin kendisini sevenler sütü de severler demişler.

okumak isteyenler ve verilen fiyat bilgilerini ya da eklenen üretim ve ekonomi etkisi kısımlarına da bakmak isteyenler için link şu