Hindistan'da Demir Leydi Olarak Anılan Sharmila, Tek Bir Yasanın Değişmesi İçin 16 Yıldır Açlık Grevi Yapıyor
Manipur’un demir leydisi olarak bilinen Irom Chanu Sharmila tam 16 yıldır açlık grevi yapıyor. Üstelik sadece bir yasanın değişmesi için: Özel Timlerin Kuzey Hindistan’da faaliyet göstermesine izin veren yasanın kaldırılması. Bu özel timlerin gözaltında kayıplar, yargısız infazlar, işkenceler ve ölümler gerçekleştirdiği iddia ediliyor.
Sharmila


hindistan'da demir leydi olarak anılan azim dolu kadın.

2000 yılından beri özel timlerin kuzey hindistan’da faaliyet göstermesine izin veren yasanın kaldırılması için açlık grevi yapıyor. bu timlerin faliyetleri ise pek iç açıcı değil. zira timlerin birçok yargısız infaz, gözaltında kaybolanlar, işkenceler ve ölümlerle anılıyor. sharmila da hayatını bu yasanın kaldırılmasına adamış adı da bu yüzden demir leydi o olmasın da kim olsun hakikaten?

uluslararası af örgütü tarafından da "vicdan mahkumu" ilan edilmiş. yine 2014'te hindistan'da üst kadın simgesi olarak seçilmiş.

bu kadar duyarlı olabilmek mümkün mü bilemeyeceğim gerçekten. ama sharmila devlet tarafından zorla verilen serumlarla hayatına devam ediyor, yemek yemeden. davasının sonuna kadar arkasında. gerçekten inanılmaz.

kaynak

hindistan yönetimi, vücuduna, burnuna zorla taktığı bir serumla sıvı karbonhidrat, vitamin ve protein vererek hayatta kalmasını sağlıyormuş.

DAHA FAZLA İÇERİK