II. Dünya Savaşı'nda Üç Farklı Ülke İçin Savaşan Talihsiz Koreli: Yang Kyoungjong

II. Dünya Savaşı'nda Üç Farklı Ülke İçin Savaşan Talihsiz Koreli: Yang Kyoungjong


zamanında kore japonların elindeymiş ve japonya sovyetler'le savaşırken bu arkadaş cepheye gönderilmiş. yani önce japonlar için savaşmış. bu savaşta esir düşen eleman önce bir çalışma kampına gönderilmiş ama sonra asker sıkıntısı baş gösterince kızıl ordu'ya zorla yazılmış.

kızıl ordu saflarında almanlara karşı savaşırken bu defa almanlara esir düşmüş. wehrmacht için bir süre savaştıktan sonra amerikalılar tarafından esir alınmış. amerikalılar önce bunu japon sanmış ve ingiltere'de bir cezaevine göndermişler. daha sonra amerika'ya bir kampa yollanmış. en sonunda dünyanın en talihsiz adamı olduğu anlaşılmış. adam amerika'dan bir daha dönmemiş ve 1992'ye kadar burada yaşamış.

yani 2. dünya savaşı'nda sırasıyla önce japonlar sonra sovyetler daha sonra almanlar için savaşırken esir düşmüş. en son amerikalılar tarafından yakalanıp hapse atılmış. peki o savaşmak istemiş miydi? hiç sanmıyorum

kaynak

1992'de 72 yaşında ölene kadar da illinois'ten ayrılmıyor. denilene göre çocuklarına amerika'ya nasıl geldiğini hiç anlatmamış.

hayata bak be. 19 yaşında ve ikinci dünya savaşı'nın başında japon işgalindeki kore'den yola çıkıp avrasya'nın 2.5'ta birini kaplayan sovyetler'e, oradan alman işgalindeki fransa'ya, oradan birleşik krallık'a ve en sonunda da hayatının sonuna kadar yaşadığı illinois'e...