İngiltere Sağlık Bakanlığı'nın %25 Başarı Sağlayan Sigara Bırakma Tavsiyeleri

Özellikle son sigara zamlarından sonra pek çok insan sigarayı bırakmanın yollarını aramaya başladı. Biz de bu vesileyle İngiltere'nin daha önce verdiği bazı tavsiyeleri paylaşmak istedik. Başarılar!
İngiltere Sağlık Bakanlığı'nın %25 Başarı Sağlayan Sigara Bırakma Tavsiyeleri
iStock

e-sigara kullanmayı deneyin

geleneksel sigaraların aksine e-sigaralarda nikotin dışında, sigara bağımlılığını artırıcı, sigara üreticilerinin milyar dolarlar harcayarak geliştirdikleri asetaldehit, amonyak, gamma-heptalactone, gamma-valerolactone gibi yüzlerce kimyasal madde olmadığı için, sigara bırakmadan önce e-sigara’ya geçmek, sigarayı bıraktığınızda, nikotin nöbetlerini çok daha hafif atlatmanızı sağlayacaktır. 

elektronik sigara kullanımı ülkemizde yasaktır. bizim gibi e-sigara'yı yasaklamış aşırı gelişmiş ülke listesi:


--- spoiler ---

sigaraya katılan "asetaldehid" maddesi nikotin bağımlılığını artırıyor.
sigaraya katılan başka bir madde olan "amonyak" ise, ateşle birleştiğinde nikotinin etkisini dört katına çıkarıyor. yani: daha fazla zehirliyor ve daha öldürücü.(***)

--- spoiler ---

2015 yılında, ingiltere sağlık bakanlığı sigara bırakma desteğiyle birlikte e-sigara kullanan kişilerin sigara bırakma oranının %66 olduğu tespit edildi ki bu pat diye, desteksiz, yöntemsiz sigara bırakmanın %4, sağlık bakanlığı yardımı alarak sigara bırakmanın %16 başarı sağladığı bir ortamda çılgın bir başarı oranı.


yediğinizi içtiğinizi gözden geçirin

amerika’da yapılan bir araştırmada, kırmızı et gibi bazı yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden sonra sigara içmenin sigarayı çok daha lezzetli yaptığı tespit edildi.

meyve, peynir ve sebzeli yiyecekler ve su ya da meyve suyundan sonra içilen sigaranın keyif vermediği, tatsız olduğu tespit edildi. 

sigara bırakmadan ve bıraktıktan sonra gazlı içecekler ve et gibi (siz daha iyi bilirsiniz) sigaranızı keyifli hale getiren şeylerden sakınırsanız, sigara açlığı çektiğiniz dönemleri daha kolay atlatacaksınız. 

ayrıca normalde sigara içmediğiniz ortamlarda yemek yemeniz ya da daha önce sigara içtiğiniz ortamlara girmemenizin de faydası olacaktır.


ne zaman sigara açlığı çektiğinizi tespit edin

sigara açlığı yaklaşık 5 dakikada geçebiliyor. bu açlık bastırdığında yapabileceğiniz 5 dakikalık işlerden bir liste oluşturun.

sigara bırakma destek hattından ve arkadaşlarınızdan yardım alın.

destek hattı kullanarak sigara bırakma oranı normalin 4 katıdır. bir arkadaşınızla birlikte sigarayı bırakırsanız, sigara bırakma ihtimaliniz daha da yüksek olacaktır.

hareket edin

yapılan bir bilimsel çalışmayla, 5 dakika bile olsa yürümenin beyine sigara açlığı bastırıcı kimyasallar salgılattığı tespit edilmiştir.


arkadaş çevrenizi yenileyin 

arkadaş grubunuzdaki sigara içen arkadaşlarınızı, içmeyenlerle değiştirin. 

sigara içenlere baktığınız zaman onları kıskanmak yerine, bir beyaz çubuk yakıp dumanını içlerine çekmelerinin ne kadar saçma sapan bir iş olduğunu düşünün.

ağzınızı ve elinizi meşgul tutun

nikotin açlığını gidermek için nikotin bantlarıyla aynı işi yapan tabletler, pastiller, sakızlar, burun spreyleri ve e-sigaralar var.

dışarı çıktığınızda normalde sigara içtiğiniz elinizi mutlaka yiyecek ya da içecek bir şeyle meşgul edin, ağzınız için de içecekleri pipetle içmeyi tercih edebilirsiniz.


sigara bırakmak için nedenlerinizden liste yapın

sigara bırakmak için nedenlerinizden liste yapın ve bunu sigara açlığı çektikçe gözden geçirin.
mesela sigarayı bırakan chris, dışardayken canı sigara istedikçe kız çocuğunun resmine bakıyormuş.

sonuç olarak bu yöntemler uygulanarak, 2011 yılından bugüne ingiltere'de sigara içen insan sayısı %25 azalmıştır:


kaynaklar:
'don't go cold turkey' to quit smoking
10 self-help tips to stop smoking
using e-cigarettes to stop smoking
(***)saklı seçilmişler - soner yalçın

Sigarayı Bırakmak İçin Gereken Minimum Süre Tam Olarak Ne Kadar?

Dünyanın En Pahalı İntihar Yöntemi: Sigara Bağımlılığı

İnsanda Sigara İçme İsteği Uyandıran Uyarıcı Madde: Nikotin