Isaac Newton'un En Parlak Buluşlarını Büyük Londra Veba Salgını Sırasında Yapması

İngiliz fizikçi ve yerçekiminin babası Sir Isaac Newton, 100.000 kişinin öldüğü büyük veba salgını sırasında tam iki yıl inzivaya çekilmiş.
Isaac Newton'un En Parlak Buluşlarını Büyük Londra Veba Salgını Sırasında Yapması


newton cambridge üniversitesi'nden lisans derecesi aldığı 1665 yılında, salgın hastalık sebebiyle üniversiteler de dahil olmak üzere ingiltere'deki bütün okullar kapatıldı

halihazırda zaten içine kapanık olan ve o doğmadan önce ölen babasını göremediği için annesine çok düşkün olan bu adam, hem salgından etkilenmemek hem de kötü günlerde annesine destek olmak amacıyla annesinin çiftliğine geri döndü. 

ingiltere'de başlayan ve isaac newton'un iki yıl boyunca bir çiftlikte yaşamasına sebep olan salgının en hayırlı tarafı ise, o iki yıl içerisinde yaptığı, ona ''modern bilimin babası'' dememize sebep olan buluşlarıydı.

isaac newton 1667 yılında üniversiteye geri döndüğünde, diferansiyel ve integralin temellerini atmıştı. yetmemiş, tüm o yetersiz imkanlara rağmen beyaz ışık ve onun renkli bileşenlerinin varlığını ispatlamış, herhangi bir cismin bir diğerini, birbirleri arasındaki uzaklığın karesine ters orantılı olacak şekilde çektiğini de hesaplamıştı. zaten bu yüzden üniversiteye geri döner dönmez henüz 27 yaşındayken, kendisine matematik profesör ünvanı verildi. durmadı, çalışmalarına devam etti ve sadece 2 yıl sonra ilk aynalı teleskobunu yaptı.

royal society üyeliğine seçildikten sonra kendisini çekemeyenler tarafından (özellikle robert hooke) çalışmaları hakkında yapılan yersiz eleştiriler olmasa ve zaten haddinden fazla çekingen, içine kapanık olan bu adam bilim dünyasına küsüp çiftliğine geri dönmese, bugün bilim çok daha farklı yerlerde olabilirdi.

zamanında yaptığı, yakın tarihlerde yanlışlanan çalışmalarının(teorileri) dahi modern bilimin temeli olduğu söylenir. yani onun yanlışları, bugünkü birçok doğrunun gizli özneleridir.

mevzubahis veba hakkında biraz ayrıntı

vebanın 1663'de hollanda'da görülmesinden sonra kral 2. charles, hollanda ile her türlü alışverişi kesti. alınan önlemlere rağmen 1665 yılının baharında birden londra'nın fakir mahallelerinde ölümler görülmeye başlandı. yazla beraber dananın kuyruğu koptu... haziran ayında şehrin kapıları kapatıldı. şehir dışına gidebilmek için insanların sağlık durumlarını ispatlamaları gerekmekteydi. bu ispat karşılığında erilen sertifikanın herşeyden daha değerli olduğu günlerde, temmuz ortalarında haftada bin kişi ölmekteydi... kedi ve köpeklerden bulaştığı gerekçesi ile tarihin önemli katliamlarından biri de gerçekleştilmiştir. tahmini olarak 40.000 köpek, 200.000 kedi katledilmiştir. 100.000den fazla insanın öldüğü tahmin edilmektedir. kral 1666 şubatında londra'ya geri dönebilmişti... eylül ayında çıkacak yangın londra'yı dağıtacak da olsa vebanın kökünü kuruttuğuna inanılır...


bu yangının ayrıntıları ise şöyle

ikinci büyük londra yangının patlak verdiği yıl. 2 eylül sabahı londra'da kralın fırıncısı thomas farynor'un dükkânında başlayan büyük yangın bütün şehrin çehresini değiştirecekti. beş gün süren yangında 13200 ev, 87 kilise kül olmuştur. 1665 vebasının izlerini yok ettiği için bazılarına göre tanrı'nın lûtfuydu. sigortacılık dünyası için önemli bir dönüm noktası olan bu olaydan sonra böyle felaketlere karşı önlem alınmasının gerekliliği ortaya çıkmıştı. bu kadarla da yetinilmedi; hemen ertesi yıl itfaiye teşkilatı kurulmuştu...


Bu içerik de ilginizi çekebilir