Mac Bilgisayarlarda Patlayan Root Şifresi Açığına Karşı Adım Adım Yapmanız Gerekenler
Patlayan root şifresi açığı sayesinde Mac bilgisayarınıza fiziksel erişimi olan birinin sizin rızanız olmadan verilerinize erişip değişiklikler yapabilmesine izin veriyor. Sözlük kurucusu "ssg", tedbir amaçlı yapmanız gerekenleri tek tek anlatmış.
Mac Bilgisayarlarda Patlayan Root Şifresi Açığına Karşı Adım Adım Yapmanız Gerekenler
iStock


bugün patlayan boş root şifresi güvenlik açığı, mac bilgisayarınıza fiziksel erişimi olan birinin sizin rızanız olmadan verilerinize erişip değişiklikler yapabilmesine izin veriyor. apple bu problemi düzeltene kadar güvende kalmak için guest hesabını devre dışı bırakmak kritik önem arz ediyor.

guest'i devre dışı bırakmak için

system preferences -> users -> kilide basıp şifreni gir enter -> guest user -> "allow guests to login to this computer" seçeneğini kaldır.

eğer biraz daha vaktiniz varsa root şifresini değiştirmeniz sizi komple rahata erdirir (bilgisayarınızı kilitli değilken yakalayan birinin zararlı değişiklikler yapmasını engellemek için).

root şifresini değiştirmek için

onun için de cmd-space ile spotlight aç -> directory utility yaz enter -> kilide tıkla şifreni gir -> tepedeki menüden edit -> change root password -> oraya tercihen en az 16 karakter uzunluğunda rastgele harf rakam karışık bir şey girin (üretmek için: https://www.random.org/…&len=16&format=html&rnd=new)

root şifrenizi başarıyla değiştirmeyi başardıysanız ve gerçekten ihtiyacınız varsa guest hesabını tekrar etkinleştirebilirsiniz.