Muhammed Ali ve George Foreman Arasındaki Efsane Boks Maçına Dair İlginç Bilgiler

30 Ekim 1974'te Zaire'de Muhammed Ali ve Foreman arasında spor tarihinin en büyük karşılaşmalarından biri yaşandı. O efsane maça dair birtakım ilginç bilgileri ''concerta'' anlatmış.
Muhammed Ali ve George Foreman Arasındaki Efsane Boks Maçına Dair İlginç Bilgiler

zaire, ya da bugünkü adıyla "demokratik kongo cumhuriyeti bu karşılaşmaya ev sahipliği yapmıştı.

karşılaşma öncesinde dünya ağır siklet şampiyonu, hiçbir yenilgisi olmayan george foreman idi.

muhammed ali ise özellikle ölümü sonrasında sosyal medyada bolca bahsi geçen "vietnam savaşına katılmama" kararı nedeniyle 1967 de lisansı ve "dünya şampiyonu" ünvanı elinden alınmış eski dünya boks şampiyonuydu. 1970 de lisansını tekrar geri almıştı. ancak eski günlerinden uzaktaydı.

bu karşılaşmayı organize eden organizatör don king her iki boksöre de 5 milyon dolar önermişti. ancak bunu karşılayacak parası yoktu.

dönemin zaire diktatörü mobutu sese seko bu müsabakanın ülkesinde yapılması şartıyla sponsor olunca karşılaşma için gereken şartlar sağlanmış oldu. karşılaşmaya elbette birçok büyük sponsor sağlandı. karşılaşma, amerika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde canlı ve renkli olarak yayınlanması ile de önem taşır. türkiye'de de orhan ayhan'ın efsane anlatımı ile trt'de yayınlanmıştır.

karşılaşma öncesinde zaire'de organizatör tarafından büyük bir müzik organizasyonu da yapıldı. james brown, b.b. king gibi bir çok dönemin büyük isimlerinin katıldığı bu organizasyonla beraber müsabakanın da çektiği ilgi artmıştı.

yaz boyunca iki boksör zaire'de karşılaşmaya hazırlandılar. normalde 25 eylülde planlanan karşılaşma, foremanın sağ gözündeki yaralanma nedeniyle 30 ekime ertelendi.

karşılaşma tüm dünyada canlı yayınlanacağı ve saatlerin amerika'ya uyması için yerel saatle gecenin 4'ünde başlamıştır.

maç öncesinde foreman tartışmasız favori gösteriliyordu. ali için oranlar 1'e 8 verilmişti. hiç yenilgisiz genç dünya boks şampiyonuna karşı yıllardır ringden uzak kalmış eski şampiyonun iddiası azdı elbette. ama zaire halkı ali'yi daha çok benimsemişti ve daha çok destekliyordu.

resmi rakamlara göre 60 bin, ama gerçekte 100 bin'den daha fazla seyircinin izlediği karşılaşmanın ilk 7 raundu maçın favorisi foreman'ın ali karşısında üstünlüğü ile geçti. ali, taktik gereği iplere dayanıp kendini geri çekerek savunma yapmış ve foreman'ın amacına ulaşmayan yumruklarından korunup yorulmasını sağlayan sonradan rope a dope denen taktiği uygulayarak 7 roundu geçirmiştir.

UPI

muhammed ali bir yandan maç boyunca "they told me you could punch, george!" (bana yumruk atmayı bildiğini söylemişlerdi) , "they told me you could punch as hard as joe louis." (joe louis kadar yumruk atabildiğini söylemişlerdi) gibi cümlelerle rakibiyle alay ediyordu.

foreman'ın sonrasında bu durumu "ilk roundlarda önceki rakiplerim gibi bir başka kolay knockout edebileceğim bir kurban olarak gördüm. ancak yedinci rounda geldiğimizde çenesine attığım sert bir yumruk sonrası beni tutup kulağıma "yapabileceğinin hepsi bu mu" deyince bu düşüncemin yanlış olduğunu anladım" şeklinde anlatmıştır.

sekizinci round başlarında da aynı taktikle devam eden ali, rakibinin yorulduğunu anladığı an üst üste gelen 5 yumrukla foreman'ı yere serdi. hakem 9 a kadar saydığında foreman yerinden kalkmasına rağmen maçı bitirdi ve ali'nin kendinden genç ve yenilmez rakibi karşısında dünyanın en iyisi olduğunu bir kez daha ilan etti.

Foreman'ın nakavt anı.

bu maçtan sonra 1978'e kadar dünya boks şampiyonu ünvanını elinde tutan muhammed ali leon spinks e yenilerek ünvanı verse de tekrar geri aldı. 1980'de larry holmes ve 1981'de trevor berbick'e yenildi.

bu süreçte muhammed ali foreman ile tekrar maç yapmak istese de foreman 1977 de boksu bıraktı. daha sonra tekrar boksa geri dönüp 45 yaşında tekrar dünya boks şampiyonu ünvanını o dönem için dünyanın en yaşlı şampiyonu olarak geri aldı.

foreman ve ali, bu karşılaşmadan sonra dost olarak kaldılar. 1996 da zaire'deki bu karşılaşmanın belgeseli olan when we were kings çekilip oscar ödülü alırken parkinson nedeniyle yürümekte zorlanan ali'ye sahneye çıkarken foreman koluna girerek yardım etmiştir.

Foreman'ın Ali'nin koluna girişi.

foreman, muhammed ali için "bu dünyada bana en yakın olan kişidir. tek dostum, tek arkadaşımdır." demiştir.

oscar kazanan ve bu maçı konu alan when we were kings filmi fragmanı


maçın tamamı şurada 


maçtan önemli anlar


maçın hemen ardından ringdeki açıklamaları "dünyanın en iyisinin ben olduğunu söylemiştim !. kız gibi dövüştü, ama ben kazandım."