Navigasyon Uygulamaları Araç Hızını Nasıl Hesaplıyor?

Cep telefonlarındaki navigasyon uygulamaları artık hayatlarımızın vazgeçilmezi haline geldi. Bu uygulamalar yolu, trafiği bilebiliyorlar fakat hızımızı nasıl ölçüyorlar?
Navigasyon Uygulamaları Araç Hızını Nasıl Hesaplıyor?


şimdi dünyadaki herkes belirli bir koordinat üzerinde bulunuyor. her yapı. enlem ve boylam ile de biz bunların yerlerini nokta atışı olarak belirleyebiliyoruz. hatta telefonlarımız da konum falan gönderdiğimizde, enlem ve boylam gönderirler doğrudan. sonra harita da o enlem ve boylama göre sizin yerinizi tespit edip, mavi noktayı haritanın üzerine çakar.

iStock.com


siz a noktasından b noktasına gittiğiniz zaman, haritalar sizin kaç km/h hızla gittiğinizi hesaplayabilirler, onu da şöyle yaparlar.

a noktasından b noktasına kaç metre var? x metre.

sen her bir metreyi kaç saniyede alıyorsun, ya da her bir kilometreyi kaç saatte, dakikada vb. alıyorsun bunu da konumun sürekli yürürken değiştiği için görebiliyor. ondan sonra da hesaplamasını yapıp karşına sunuyor. hızın bu kadar diye.

iStock.com


örneğin a ve b noktası arası 100 km.

1 saatte gittin. ya da aldığın kısa mesafeler arası kaç saniye/dakika geçti buna bakarak kaç saatte o yolu gideceğin belli olur.