Neşet Ertaş'ın "Yazımı Kışa Çevirdin Leyla'm" Şarkısının Yazılmasına Sebep Olan Aşk Hikayesi

Neşet Ertaş'ın en sevilen şarkılarından biri olan Leylam'ın hikayesi de en az şarkısı kadar duygulu. Bakalım bu bestelere konu olan Leyla ile Neşet babanın nasıl bir hikayesi varmış.
Neşet Ertaş'ın "Yazımı Kışa Çevirdin Leyla'm" Şarkısının Yazılmasına Sebep Olan Aşk Hikayesi


leylam- neşet ertaş

neşet ertaş adamın biri ile tanışıyor ve şarkı söylüyor, çok beğeniyor neşet ertaş'ın sesini. bu kişinin çevresi geniş. neşet ertaş'ı bir radyo kanalına çıkarıyor. şarkısını okuyor ve çok beğeniliyor.

beyefendi diyor ki "sana burada bir iş ayarlayalım, burada sahneye çık, paranı kazan, burada yaşa, bizimle beraber müzik yap"  neşet ertaş kabul ediyor. bu beyefendi cebeci'de ahu gazinosunda bir iş ayarlıyor. bir süre çaldıktan sonra radyoda da eserlerini okuyor ve yavaş yavaş tanınmaya başlanıyor.


bir süre sonra gazinoda leyla diye bir kızla tanışıyor, aşık oluyor. babasına haber gönderiyor. "baba ben evleneceğim." diye. babası muharrem ertaş, ankara'ya neşet ertaş'ın yanına geliyor. han'ın önünde müzik mağazasının önünde sohbet ederken leyla içeri giriyor. babasının elini öpüyor. muharrem ertaş dışarı çıkıyor ve neşet ertaş'a diyor ki: "bu kız bizim dengimiz değil, ben bu kızı kabul etmiyorum." neşet ertaş ne kadar baba sevgisi yaşasa da gönlüne engel olamıyor ve leyla ile evleniyor ve üç çocukları oluyor.


bir süre sonra anlaşamıyorlar ve ne yazık ki ayrılıyorlar. ayrıldıktan sonra adeta efkar yaşayan neşet ertaş 3 beste yapıyor: cahildim, dünyanın rengine kandım (babasına), tatlı dillim güler yüzlüm neredesin sen (leyla'ya), yazımı kışa çevirdin leyla'm (leyla'ya). radyoda adı duyulmaya başlayan neşet ertaş evlendikten sonra ününü kaybediyor ve bu besteler ile tekrar çıkış yapıyor. ama çıkış yapmasını pek fazla önemsemiyor

Neşet Ertaş - Yazımı Kışa Çevirdin


 kaynak