Otel Odaları Neden İnsana Tanımlanamayan Bir Huzur Verir?

Otel odaları birçok insan için çok huzurlu yerlerdir. Bunun da birçok sebebi var.
Otel Odaları Neden İnsana Tanımlanamayan Bir Huzur Verir?
iStock

her şey kusursuzdur otel odasında.
ve o kusursuzluğu sağlamak için hiçbir çaba sarf etmeniz gerekmemiştir.

her yer tertemizdir ve bu temizlik de sizin elinizden çıkmamıştır.
kirlendikçe de dert teşkil etmez, sabah gelip temizleyecek biri vardır.

her şey sizin rahatınıza göre planlanmıştır. her şey nerede olması gerekiyorsa oradadır.


nevresim tertemizdir ve mis gibi kokar. havlular yumuşacık, bembeyaz, banyo standart bir banyonun olamayacağı kadar temizdir. yatak rahattır, fazlasıyla rahat. perdeler kapandığında ışığı içeri sokmayacak kadar kalındır.

iç ferahlatan bir uyum vardır dekorasyonda. göz yoran, fazla gelen, oraya ait olmayan hiçbir şey yoktur. her detay sizin için hazırlanmış ve öylece sizin keyfini sürmenizi beklemektedir sanki.

yerler tamamen halı kaplıdır ve tarifsiz bir dinginlik sağlar bu mekanda. ayak sesleri bile yoktur huzuru kaçıracak. 


eşyaların her biri, çekmeceler, dolap kapakları, musluk, kapılar, olabildiğince sessiz açılır-kapanır-kullanılır. buzdolabı cızırtısı bile yoktur, içinde acımış sos ve çürümüş reçel bulunmayan mini buzdolabında.

sarı ışıklar vardır sonra loş, dingin, huzurlu. yatak başlarındakini açınca içerisi dünyanın en huzurlu yerlerinden birine dönüşür. uykuya dalarken makinaya atmanız gereken çamaşırlar, cereyran yapıyor diye kapatmanız gereken kapı pencere, temiz bırakmanız gereken bir mutfak yoktur. uykunuz gelir ve sadece uyursunuz.


yazın ne kadar serin olması gerekiyorsa o kadar serin, kışın ne kadar sıcak olması gerekiyorsa o kadar sıcaktır. suyun sıcaklığının ayarlanması da gerekmiyordur, saç kurutma makinesi neredeydi diye kendinize kıza kıza dört dönmeniz de. şampuan sabun tuvalet kağıdı hiç bitmez, can sıkmaz. her gün sistematik toplanan bu konforlu odada dağınıklık bile göze batmaz.

ev gibidir. ama değildir de. güvende hissedersiniz bir kere. sayısız kişi tarafından korunan bir kalede gibi. apartmanın dış kapısı açık kaldı mı, şu komşu iyi insanlar mı gibi gereksiz endişelere yer yoktur. otel odası işte. verdiği konfora göre hep cüzi bulduğum bir miktar karşılığında, rahat huzur ve güven satın alırsınız. hem korku duyurmayacak kadar kalabalık, hem mahremiyete en ufak taciz olmayacak kadar yalnız.


sabah uyandığınızda sizi bekleyen bir kahvaltı vardır ama hiç yük olmuş hissetmezsiniz. odanızı sizden sonra biri toplayacaktır ama ona da yük olmayacaksınız. aldığınız hiçbir hizmet için endişe duymanız gerekmeyecek. gidip neyi seviyorsanız onu yiyecek ve masayı toplamadan kalkacaksınız. evle ilgili binbir şeyi düşünmeden, sadece üstünüzü giyinip, şahsi eşyalarınızı bir kenara koyup hayata karışacaksınız. dönecekseniz tabii. umarım dönersiniz. otel odalarından ayrılmak hep hüzünlüdür çünkü, cennetten dünyaya geri dönmek gibi gelir insana.

ABD'de, Siber Zorbalık İçin İlk Eyalet Yasasının Oluşturulmasına Sebep Veren Ölüm: Megan Meier