Pokémon'da Bugüne Kadar Çeşitli Sebeplerle Yasaklanan Bölümler

"Pokémon gibi çocuklara hitap eden masum bir dizide nasıl yasak olabilir ki?" diyebilirsiniz ancak çeşitli sebepler bulunmuş zamanında.
Pokémon'da Bugüne Kadar Çeşitli Sebeplerle Yasaklanan Bölümler


1) genel olarak yasaklanmış bölümler

electric soldier porygon: bu bölüm, ilk yayınlandığında birçok çocuğun nöbet geçirmesine neden oldu. pikachu, bazı füzeleri durdurmak için bir thunderbolt saldırısı kullanması sonucu ekranda flaş ışığına benzer bir ışık beliriyor. özellikle epilepsi olan çocukların çok ciddi rahatsızlıklar yaşadığı bir bölüm. bu yüzden asya'da yayınlanmış olsa da ingilizce asla yayınlanmamıştır.


battle of the shaking island! barboach vs. whiscash!!:
bu bölüm, bir depreme neden olan bir grup whiscash etrafında dönüyor. 23 ekim 2004'teki chuetsu depremleriyle olan ilişkisi nedeniyle, japonya da dahil hiçbir yerde yayınlanmadı.


team rocket vs. team plasma! parts 1 ve 2:
bu bölüm japonya'da yayınlandı ancak deprem ve tsunami yüzünden ertelendi. castelia şehri'nin tahrip olması nedeniyle de gecikmiş olabilir.


2) geçici yasaklanan bölümler

tentacool & tentacruel: bu bölüm geçici olarak yasaklandı. özellikle bölümdeki binaların yıkılışı, amerika'daki 11 eylül saldırılarına benzetilmesinden dolayı yasaklandı. ancak, cartoon network ve disney xd tarafından hakları satın alınarak bölüm tekrar yayınlandı.


the tower of terror
: bu bölüm yine 11 eylül saldırılarına atıfta bulunduğu gerekçe gösterilerek, bölüm adı yüzünden geçici olarak yasaklandı. fakat daha sonra haklarını satın alan televizyonlar tarafından yayınlandı.


a fishing connoisseur in a fishy competition!:
bu bölüm sadece japonya'da geçici olarak yasaklandı. bölümde birçok su felaketinin ve afetin gösterilmesi gerekçe gösterilerek bölüm yasaklandı. zira o dönem japonya'da, tohoku tsunami ve depremi meydana gelmişti. bölüm daha sonra tekrar yayınlandı, fakat rahatsız edici sahneler değiştirildi.


an undersea place to call home!
: bölüm, batı'da ve japonya'da, çok sayıda gemi ve denizaltı sahnesi betimlediği için geçici olarak yasaklandı. bu yasak güney kore'de mv sewol gemisinin batması nedeniyle yapıldı.


3) sadece amerika'da yasaklanan bölümler

beauty and the beach: bu bölüm, james'in yüzme yarışmasını kazanmak için sahte göğüslerini diğerlerinin yüzlerine komik bir şekilde salladığı bir sahne yüzünden yasaklanmıştır, ayrıca bu bölümde james kadın mayosu giymiştir. bu gerekçeyle amerika dahil hiçbir yerde yayınlanmamıştır.


the legend of dratini
: bu bölüm, kaiser’in ash’in yüzüne silah doğrultması ve onu vurmakla tehdit etmesi nedeniyle ve jessie, james ve meowth’un dratini'yi yakalamak için kaiser’e birkaç atış yapması nedeniyle yasaklandı. bir diğer yasaklanma nedeni de; adolf hitler'inkine benzer şekilde sahte bıyık giyen meowth nedeniyle de yasaklanmış olabilir.


holiday hi-jynx
: bu bölüm, abd'de jynx'in ırksal klişeleştirmesi nedeniyle, bölümün çok sayıda jynx içerdiği için askıya alındı. bölümün yayına alınacağını söyleyen birçok ifadeye rağmen, bu ifadeler hiçbir zaman gerçekleşmedi. bölüm sadece japonya'da yayınlandı, amerika'da asla dublajlı olarak yayınlanmadı.


stage fight!
: bu bölüm, abd'de jynx yüzünden yasaklandı.


the mandarin island miss match
: bu bölümde stage fight bölümüyle aynı sebep yüzünden yasaklandı, jynx.


the ice cave!
: . bu bölüm, jynx’in abd’de afrika kökenli amerikalıları rahatsız ettiği anlaşılan ırksal klişe görünümü nedeniyle yasaklandı. bu nedenle, amerika'da ingilizce dublajlı yayınlanmadı.


ash and passimian! friendly touchdown!!
: yine ırksal bir sorun yüzünden yasaklanan bir bölüm. ash'in yüzüne yaptığı siyah boya gerekçe gösterilerek bölüm yasaklandı.


4) japonya'da yasaklanan bölümler

pikachu & pichu: japonya'ya özel kısa bölüm olan bu bölüm, orijinal anlatıcı sakai noriko'nun, uyuşturucu yüzünden tutuklanması gerekçe gösterilerek yasaklandı.


5) diğer ülkelerde yasaklanan bölümler

the song of jigglypuff: bu bölüm türkiye'de bilinmeyen nedenlerle yasaklandı. ancak, bu şehir sahnesinde kumar tasvirleri nedeniyle yapılmış olabilir.


the bicker the better
: bu bölüm amerika'da normal olarak yayınlandı, ancak fransa gibi diğer ülkelerde “cinsiyet savaşı” türünde bir temaya dayanması nedeniyle yasaklandı.


Pokemon Dünyasını Mükemmel Sananların Bünyesini Allak Bullak Edecek Bir Pokemon Teorisi

Pokémon Üstadı Ash Ketchum'un 21 Sezon 1049 Bölümdür Şampiyon Olamaması