Şampiyonların Kupa Kaldırma Geleneği Nereden Geliyor?

Günümüzde neredeyse tüm organizasyonlarda şampiyona kupa veriliyor ve o kupa havaya kaldırılıyor. Bunun neden yapıldığını hiç düşündünüz mü?
Şampiyonların Kupa Kaldırma Geleneği Nereden Geliyor?


antik yunan olimpiyatlarında şampiyonlara ödül olarak, o zamanlar altın değerinde olan zeytinyağı verilir, zeytinyağı da kupalarda takdim edilirmiş. o zamandan bu yana kupanın içi boşalmış ama şekli pek değişmemiş.

kupanın kaldırılması, daha yakın bir tarihte gelenek haline gelmiş. 59 yıl önce 1958 dünya kupası finalinde brezilya ve isveç karşı karşıya geliyor. vava (2), pele (2) ve mario zagallo’nun golleriyle maçı brezilya 5-2 kazanıyor. bu sonuçla tarihlerindeki ilk dünya şampiyonluğunu kazanmış oluyorlar. 

maçın sonrasında yapılan kupa töreninde isveçli gazeteciler ön sıralarda yer alıyor. arkada kalan brezilyalı gazeteciler, öndekilerin boyları uzun olduğu için görüntü alamıyor. 

brezilya kaptanından kupayı havaya kaldırmasını istiyorlar. bunun üzerine kaptan kupayı havaya kaldırıyor. işte, kupa sevinçlerinin bu şekilde kutlanması o gün başlamış oluyor.


brezilya'nın ilk dünya kupasını kazanan kadro ise: gilmar, bellini, djalma santos, didi, zagallo, pele, garrincha, nilton santos, orlando, zico, vava


1958 dünya kupası finali