Söylenildiği Gibi 25 Şubat 2017'de Dünya'ya Asteroid Çarpacak mı?

Son günlerde sosyal medyanın gündeminde olan bu konuya Ekşi Sözlük'ün yeni içerik sponsoru ''teyitorg'' açıklık getirmiş.
Söylenildiği Gibi 25 Şubat 2017'de Dünya'ya Asteroid Çarpacak mı?
iStock.com


ilk olarak 26 ocak’ta daily mail’de yer alan, ardından cnn türk, onedio, yeni akit gibi haber sitelerinin çarpıcı başlıklarla gündeme getirdikleri iddia. ancak asteroit dünya’ya 51 milyon kilometre uzaktan geçecek.

habere göre, 25 şubat 2017’de dünya’ya wf9 olarak isimlendirilen bir asteroit çarpacak. haberlerde asteroidin dünya’ya yaklaşmakta olduğu nasa’nın da bunu kabul ettiği iddia edildi.

iStock.com


ayrıca haberlerde, rus kozmonot olduğu iddia edilen dr. dyomin damir zakharovich’in şu ifadelerine yer verildi: “nasa başından beri yalan söylüyor. elimizde veriler var ve bu verileri incelediğimizde, wf9’un nibiru’dan geldiğini ve gezegenimize çarpacağını görüyoruz. bu konudan nasa’nın da haberi var. hatta çarpmanın ne zaman ve nereye olacağını da biliyor olabilirler. asteroitten kurtulabilir miyiz bilemiyorum ancak bu, nibiru’nun bize vereceği zararlardan sadece biri olacak. büyük bir tehlike içindeyiz.”

iStock.com


nasa 29 aralık 2016’da yaptığı bir açıklamada, neowise projesinin dünya’ya yaklaşmakta olan iki asteroit farkettiğini belirtti. açıklamada, wf9 isimli asteroidin dünya’ya 51 milyon kilometre uzaklıktan geçeceği ve bir tehdit oluşturmadığı ifade edildi.

ilgili analize buradan ulaşılabilir:

Sosyal medyadaki bilgi kirliliğinden uzak durmak adına Teyit.org'u Twitter üzerinden de takip edebilirsiniz: