Tahıl ve Rafine Şeker Kullanmadan Starbucks Kalitesinde Sağlıklı Bir Havuçlu Tarçınlı Kek Tarifi

Sözlük yazarı "neferkitty", havuçlu tarçınlı kek efsanesine yeni bir yorum getiriyor.
Tahıl ve Rafine Şeker Kullanmadan Starbucks Kalitesinde Sağlıklı Bir Havuçlu Tarçınlı Kek Tarifi
iStock.com


tahılsız ve rafine şekersiz de yapılabilir, üstelik starbucks havuçlu kekinin ıslak kek versiyonu bu.

malzemeler:

- 2 yumurta (1 tanesinin sadece beyazı kullanılacak )
- 1 havuç
- 2/3 su bardağı badem (ben file bademlerden kullanmıştım ama evde çiğ badem varsa ondan da olur. yulafla da deneyebilirsiniz ancak karbonhidrat kısıtlaması yapanlar badem kullanabilir)
- 6 adet hurma
- 1/2 çay bardağı süt
- 1 tatlı kaşığı tarçın
- 10 gram (1 mini paket) hamur kabartma tozu
- 1 yemek kaşığı kinoa unu (bunu kendiniz kinoadan yapabilirsiniz ya da hazır öğütülmüş kinoa unu kullanabilirsiniz, evde yoksa baklagil unu da kullanabilirsiniz.)


yapılışı:

hurmaları minik bir kasedeki ılık suda bekletip yumuşatarak çekirdeklerini çıkartıyoruz. daha sonra hurma, havuç ve 1 yumurtayı robottan çekiyoruz. diğer yumurtayı bir kenara ayırarak (ne yapacağımızı biraz sonra anlatacağım), tüm malzemeleri karıştırıyoruz. bu karıştırma işlemini yaparken sütü yavaş yavaş ve en son ekleyin birden sıvılaşıp cıvıklaşmasın. eğer ölçüde yazan süt karışımınıza fazla gelecek gibi hissediyorsanız daha fazla eklemeyin. karışımımızın kıvamı standart kek hamuru gibi olmayacak, ne çok katı ne de sıvı olmayacak; vıcık vıcık yapışkan bir hamur kıvamı olacaktır çünkü içindeki malzemeler homojen bir şekilde dağılacak yapıda değil. tam tersine bu taneli yapı daha da lezzet verecektir.

diğer yumurta kısmı: bu yumurtanın beyazını bir kaba koyup mikser ile iyice çırparak krem şanti gibi bir kıvama getirin. bu kremamsı beyazı karışımıza çok yavaş hareketlerle ilave ederek karıştırın ve pişirme kağıdı serilmiş kalıbınıza dökün. 170 derecede üzeri kızarasıya kadar (yaklaşık 30-35 dakika) pişirin. içi standart keklere daha yumuşak kalacaktır korkmayın hafif ıslak kek gibi olacak ancak tadı ve lezzeti oldukça yerinde olacaktır.

yaklaşık 10 dilim çıkacaktır ve 1 porsiyonu yaklaşık 71 cal <3