Tartışmanın da Bir Adabı Olduğuna En Hoş Örnek: Bertrand Russell'ın Faşistler Birliği Kurucusuna Mektubu

Filozof Bertrand Russell ile İngiliz Faşistler Birliği'nden Oswald Mosley fikirleri üzerine yapacakları tartışma için mektuplaşırlar. Son nokta olarak ise Bertrand Russell, saygı çerçevesi içinde fikirlerini net bir biçimde belirtir. Sözlük yazarı "femme noir" ile herkese örnek olacak bu mektuba bakalım.
Tartışmanın da Bir Adabı Olduğuna En Hoş Örnek: Bertrand Russell'ın Faşistler Birliği Kurucusuna Mektubu
Bertrand Russell


1962 yılında ingiliz faşistler birliği kurucusu oswald mosley, bertrand russell'a bir dizi mektup gönderir. onu karşılıklı yapacakları bir tartışmaya davet eder, bunu yaparken onu sözleriyle provoke etmeye çalışır.

fikirlerin, hem net hem de nezaketle ifade edilebileceğinin bir vesikası olması nedeniyle, russell'ın yanıtını paylaşmayı uygun buldum.

Oswald Mosley


"dear sir oswald,

thank you for your letter and for your enclosures. i have given some thought to our recent correspondence. it is always difficult to decide on how to respond to people whose ethos is so alien and, in fact, repellent to one’s own. it is not that i take exception to the general points made by you but that every ounce of my energy has been devoted to an active opposition to cruel bigotry, compulsive violence, and the sadistic persecution which has characterised the philosophy and practice of fascism.

i feel obliged to say that the emotional universes we inhabit are so distinct, and in deepest ways opposed, that nothing fruitful or sincere could ever emerge from association between us.

i should like you to understand the intensity of this conviction on my part. it is not out of any attempt to be rude that i say this but because of all that i value in human experience and human achievement.

yours sincerely,
bertrand russell

/

sevgili sir oswald,

gönderdiğiniz mektuplar ve yaptığınız açıklamalar için teşekkür ederim. son yazışmamız üzerine epey düşündüm. insanın, kendi değer yargılarına son derece yabancı ve hatta itici bulduğu değer yargılarına sahip birine nasıl yanıt vereceğine karar vermesi her zaman zor olmuştur. sadece belirttiğiniz fikirlere karşı olmamdan değil, ben enerjimin her damlasını, faşizmin felsefesi ve pratiğinde görülen acımasız yobazlık, takıntılı şiddet ve sadistik kötücüllük ile mücadeleye adadım.

şunu belirtmek zorundayım, sizin ve benim duygusal evrenlerimiz birbirine öyle uzak ve öyle derin bir zıtlık içinde ki aramızdaki olası bir işbirliğinden verimli ya da samimi bir şey ortaya çıkamaz.

sizden bu konudaki kanaatimin kesinliğini anlamanızı rica ediyorum. bunu ifade etmemin nedeni, size kabalık etmek niyetinde olmaktan değil, insanlık deneyimine ve insanlığın başarılarına verdiğim değerden kaynaklanıyor.

saygılarımla
bertrand russell"

kaynak: https://www.brainpickings.org/…ssell-oswald-mosley/