Telegram Uygulamasında İşinize Yarayabilecek Mükemmel Bot'lar

Bilmeyenler için Telegram, WhatsApp'a benzer bir sohbet uygulaması. Benzer diyoruz çünkü yapabildikleri WhatsApp gibi sınırlı değil.
Telegram Uygulamasında İşinize Yarayabilecek Mükemmel Bot'lar


şimdi öncelikle telegram, bildiğiniz üzere whastapp'te yapabildiklerinizin hepsini yapabilmenizi sağlayan, whatsapp gibi bir mesajlaşma uygulaması. en güzel ek özellikleri ise sadece telefonda değil masaüstü programıyla masaüstünde ve web'de çalışabilmesi, "bot" denilen ve geliştiricilerin kodladığı, çeşitli işler yapmak üzere kodlanmış sahte insancıklar, sınırsız ve her türde dosya gönderme imkanı (öyle ki android'de kendinizle mesajlaşmanıza "cloud" demiş uygulama, dosyaları at ben saklarım diyor yani."). daha fazlası için indirip deneyin, bu özelliklerden biri bile denemeye değer olduğunun kanıtı olabilir belki de.

gelelim botlara.

çok harika botlar var. temel olarak uygulamayı kurup kaydolduktan sonra arama kısmına söylediğim bu botların kullanıcı ismini yazmanız yeterlidir veya sadece linke tıklayın.

@storebot 

bu bot, binlerce telegram botunun arşivini yapan, yeni botların ilk tanıtıldığı yer. çeşitli kategorilendirme ve sıralama seçenekleriyle yeni botlar keşfedebilirsiniz.

@ilyricsbot

yazdığınız "sanatçı - şarkı sözü" bilgisine göre size sözlerini ve ek bilgileri getiren bir bot.

@animebul_bot

anime aratıp buluyor. bir anime ismini yazmak yeterli. türkçe ve gruplara eklenebiliyor.

@dropmailbot

geçici olarak eposta oluşturan siteleri biliyorsunuzdur. bu da aynı şeyi yapan telegram botu. eposta almak istemediğiniz bir siteye kaydolacaksanız, hemen bir eposta oluşturun buradan. kaydolurken onu verin. üyeliğinizi onaylayın. bir süre sonra siliniyor eposta hesabı, o yüzden işiniz bitmediyse süreyi uzatın. bana hep önceki aldığım eposta adresini veriyordu süre bitse de. o yüzden kalıcı eposta gibi bile kullanabilirsiniz sanırım.

@emosh_bot

günlük botu. yine türkçe desteği var. telegram üzerinde günlük tutabilmenizi, geçmişte hangi gün ne yazdığınızı, bu ayın hangi günleri yazdığınızı vs. gösterebiliyor. ekleme, silme, yazdığınızı günlük sayfası gibi resimleştirme ve birkaç özelliği daha var. gün boyu yazdıklarınızı o günün kaydı olarak tutuyor, daha sonra o güne baktığınızda tek sayfada loglamış şekilde gönderiyor hepsini.

@pomodoro_timer_bot

pomodoro'nun ne olduğunu biliyorsanız pek anlatmaya gerek yok zaten. size zaman aralığına göre uyarıyı veriyor çok güzel şekilde.

@ımageuploadbot

hızlı şekilde gönderdiğiniz resmi sitesine upload edip linkini döndürüyor.

@tchannelsbot

pek beğenmedim ama sonuçta insanların oylamalarına göre yine @storebot gibi telegram kanallarını listeliyor. telegram kanalları, eskiden whatsapp'teki "yayın" ile aynı şeydi. şimdi açtığınız yayınlara link verme böylece yabancı insanları davet edebilme, admin veya editör atayabilme gibi über özellikler geldi ve adı da "kanallar" oldu.

@anyfilebot

gönderdiğiniz linkteki video veya diğer medya dosyalarını tarayıp size söylüyor. indirebiliyorsunuz. şöyle çok güzel bir alternatifi var: @getmediabot. eğer müzik indirecekseniz veya belirli konularda video istiyorsanız, hiçbir url, link gerekmeden bu alternatif ile istediğinize ulaşabilirsiniz.

@get4chanbot

4chan anonlarından biriyseniz, bu bot ile sadece linki yapıştırarak thread'deki tüm resimleri mesaj olarak göndermesini sağlayabilir veya tüm içeriği (webm, resim, gif vs.) zip halinde size atmasını sağlayabilirsiniz.

@ifttt

ifttt, bilmeyeniniz yoktur sanırım; bu da onun telegram botu. mesela bu bota daha önceden ayarladığınız "sana yazarsam ve içeriğinde şu kelime varsa, onu twitter hesabımda paylaş" diye bir applet atarsanız (bende ^^ karakteri bu atanmış karakter oluyor) şöyle bir mesaj gönderdiğinizde onu anında tweetleyebiliyor: "örnek twitter gönderisi ^^". twitter'a şunu atacak: "örnek twitter gönderisi". diğer tüm appletler hem bot hem de ifttt üzerinden görülebilir.

@tastekidbot

tastekid sitesini biliyorsunuzdur. bu da onun botu. mesela bir film söylüyorsunuz, onu seven birinin seveceği benzer filmleri veya diğer şeyleri söylüyor. inline mode'da kullanılabilir. yani birisiyle konuşurken mesaj kutunuza "@tastekidbot kill bill" yazarsanız, konuştuğunuz kişiye gönderebilmeniz için sonucu mesaj penceresi içerisinde gösterir ve tıklamanız yeterlidir göndermek için.

@voicybot

gönderdiğiniz ses dosyasını, ayarladığınız dilde yazıya döker. sorunsuz çalışıyor.

@icon8bot

kendisine gönderdiğiniz resmi, seçtiğiniz efekti uygulayıp geri döndürür.

@pokerbot

poker seven çok var sanırım. oynayabileceğiniz bir bot. fakat botlarla çok zevkli olmuyor bu tarz oyunlar. eğer gerçekten güzel oyun istiyorsanız mobil uygulama tarzında, aşağıdaki bota bakın.

@gamee

html tabanlı oyunlar gönderiyor. arkadaşınızla oynayabilir, puanlarınızla yarışabilirsiniz. gerçekten çok zevkli oyunlar var ve sarıyor. gruplarda da çalışıyor. grubunuz varsa, toplu yarışabilirsiniz. her yeni yapılan yüksek skoru adınızla birlikte bildirir.