Türkiye'de Sıklıkla Vuku Bulan "O da Öyle Yapmasaymış" Tavrı Üzerine İroni Dolu Bir Yazı

Sözlük yazarı "immanuel tolstoyevski", geçtiğimiz günlerde Kadıköy metro çıkışında viyolonsel çalan Gülşah Erol'un darp edildiği iddiası ve sonrasında Ekşi Sözlük'te de oluşan "o da öyle yapmasaymış" savunması üzerine, ülkemizin benzer olaylar karşısındaki genel algısını özetleyen hayli ironik bir yazı kaleme almış.
Türkiye'de Sıklıkla Vuku Bulan "O da Öyle Yapmasaymış" Tavrı Üzerine İroni Dolu Bir Yazı
Çellist Gülşah Erol
Yazı, Game of Thrones 4. sezon spoiler'ı içerir.


özellikle şu kritik dönemlerden geçerken, milli sporumuz güreş yerine, emperyalist ingiltere'nin futbolunu oynayanların asıl amacı nedir? sokakta uluorta oynayarak, "türkiye üstünde oynanan oyunları destekliyorum" mesajını mı veriyorlar?

futbol illa ki toplumsal kurallarımıza aykırıdır/değildir demiyorum ama "futbol toplumsal kurallarımıza aykırıdır, kültürümüze terstir, bağımsızlığımıza darbedir" diyorum.


üstelik futbol oynayıp terleyen gençler sonra duşa giriyorlar. bakın duş kelimesi, fransızca "douche"tan gelir, ki o da ingilizce douchebag (odun, denyo) kelimesine yol vermiştir. dolayısıyla üç kıtaya hükmetmiş osmanlı'nın hamamı dururken, duşa girenlerin asıl amacı nedir onu merak ediyorum. yıkanmadıkları için parfümü icat eden fransızların duşundan bize kibirle bakıp, türkiye'nin bir gün elbet yıkılacağı meşazını mı veriyorlar yoksa?

bunlar duştan çıkınca kanepeye oturup, ayaklarını uzatıp dizi izliyorlar. ne tesadüftür ki, kanepe de "canopy" kelimesinden geliyor ve ayaklarımızı uzattığımız şeyin ingilizce adı da "ottoman"dır, yani gavurun osmanlı için kullandığı kelime ile aynı. buradaki mesaj apaçık: "biz başımızı batıya dayadık, doğu ise kokuşmuş ayaklarımıza layıktır".

bakın yanlış anlaşılmasın, ben kanepeye uzanmak örf ve adetlerimize tamamen terstir/değildir demiyorum, ama uzananların acilen soruşturulması lazım.


hele uzanıp, yabancı dizi izleyenler çok fena. dört bir yanımızın düşmanlarla çevrili olduğu şu günlerde, kendi yerli dizilerimiz dururken game of thrones izlemek mi tek eksiğimiz?

tüm dizi zaten darbe girişimleriyle, meşru iktidara karşı terör saldırılarıyla dolu. tywin lannister'ı bir cüce katletmişti, burada uzun adama bir tehdit mi var?

zaten ejderhalar milli irade'yi anımsatan her şeye ateş püskürüyorlar. onların alman luftwaffe'yi, komutan greyworm'un ss-obergruppenführerkonçertogrossoopus'u, akgezenlerin de texas petrol baronları san antonio spurs'ü temsil ettikleri açık.

yani illa açıktır demiyorum ama yani bu kadar açık seçik de giyinmesinler, anadolu yöresel kıyafetlerimiz arasında bikini veya meme yok.

King James & San Antonio Spurs White Walkers


genel olarak, bizim ben kendi şahsi öz kültürümüzde, hacivat karagöz var, televizyon değil. her televizyon açtığınızda, "birileri yine düğmeye bassın" mesajı veriyorsunuz.

bundan sonra tüm tv'leri kırıp, kendimi meşhur "tek derdiniz bu mu" argümanını kullanarak savunacağım:

"tek derdiniz gavurun tv'si mi, en son ne zaman bir gölge oyununa gittiniz? senarist desem anlarsınız ama hayalbazı bilen yok. yoksa 'siz tam bağımsız türkiye'yi hayallerinizde bile göremezsiniz' mi diyorsunuz?"

stratejik konumumuzun ve jeopolitik önemimizin tavan yaptığı şu günlerde, bu yazıyı internet'te yayınlamak yerine taş tabletlere bastırıp, orhun anıtları'nın yanına dikmemde yardımcı olacak anadolu yiğitleri arıyorum, mesaj atın. ama meşaz vermeyin.