Unutmak İstediğiniz Anılardan 1 Saat İçinde Kurtulmanızı Sağlayan Yöntem: EMDR

Unutmak istediğiniz ancak bir türlü unutamadığınız anılardan ve beyninizi esir alan negatif düşüncelerden EMDR terapisi ile kurtulmanız mümkün.
Unutmak İstediğiniz Anılardan 1 Saat İçinde Kurtulmanızı Sağlayan Yöntem: EMDR
iStock.com


---
spoiler ---

eternal sunshine of the spotless mind izleyenler bilir, burada çiftimiz birbirini unutmak için beyinlerindeki birbirleriyle ilgili anıları yeniden programlatıyorlardı. filmdeki kadar gerçeklik dışı şekilde değil, ancak farklı bir metod kullanarak gerçek hayatta da benzeri gerçekleştirilebilmektedir.

--- spoiler ---

metodun ismi emdr, yani eye movement desensitization and reprocessing, yani göz hareketleri duyarsızlaştırma ve yeniden işleme.

emdr'ın yaratıcısı olan dr. francine shapiro bir gün parka oturmaya gider. "nolcak bu memleketin hali" diye düşünüp bir yandan da parktaki güvercinleri izlerken, güvercinlerin hareketlerini takip etmesine müteakip göz hareketlerine istinaden içine bir rahatlama geldiğini hisseder ve "ya ben mi kurtarıcam memleketi, hayat bana güzel yimin ediyom" der, pozitif duygularla dolar. buna istinaden evine gidip "nasıl oldu bu şimdi" diyerek konu üstüne istiareye yatar. ardından detaylıca araştırmaya karar verir, ve gece gündüz demeden konu üzerine çalışır. temelleri oluşturup "aha oldu bu iş" dediği noktaya geldikten sonra duyuları kullanma yoluyla beyni yeniden programlamak üstüne kurulu geliştirdiği metodu "bi deneyek bakalım" diyerek insanlar üzerinde denediğinde çok başarılı sonuçlar elde eder. ilerleyen yıllarda da kişilik bozuklukları, panik bozukluğu, kaygı bozuklukları, depresyon, komplike yas, disosiyasyon,rahatsız edici anılar, fobiler, ağrı rahatsızlıkları, yeme bozuklukları, performans kaygısı, stres kontrolü, bağımlılıklar, cinsel ve/veya fiziksel taciz, beden algısı bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, davranım bozuklukları ve özgüven sorunları, migren ve fantom ağrı, kompleks travma gibi çok geniş bir spektrumun emdr yöntemi ile tek seansa kadar inen sürelerde çözülmesinin mümkün olduğu görülür.

iStock.com


peki emdr nasıl uygulanır?
 

teknik detayına çok girmeden anlatacak olursak, bir emdr seansı esnasında terapistiniz sizi imajinasyon tekniği ile önce pelte kıvamına getirir, ve en rahat olduğunuz anda sözkonusu travma/sorun ile yüzleşmenizi sağlayacak cümlelerle sizi travmanızın/sorununuzun ortasına iter. bu esnada kendi uygun gördüğü şekilde beş duyunuzu da kullanmanızı sağlar. travmayı/sorunu size olabilecek en şiddetli haliyle tekrar yaşattığı esnada beyninizi emdr teknikleriyle yeniden programlayarak sizi bu travmayla/sorunla ilgili "ya tamam, o kadar da kötü bir şey değil aslında" noktasına getirir ve duyarsızlaştırır. misal, 10 senedir her orkide gördüğünüzde "rahmetli annem çok severdi" diye ağlama krizlerine giriyorsanız bir saatlik tek seans bir emdr'dan sonra "aa orkide, ne güzel çiçek valla" diyecek konuma gelebildiğiniz görülmüştür.

beyninizi bir bilgisayar olarak düşünürseniz, emdr, işletim sistemine giren ve yayılarak bütün alanları ele geçiren, işletim sisteminin ana fonksiyonlarını etkileyen, programları açmanıza engel olan, bilgisayarınızı ancak kısıtlı şekilde ve korkarak kullanabilmenize sebep olan bir virüsü ortadan kaldıran antivirüs uygulamasıdır.

iStock.com


peki her isteyen emdr terapisi kullanabilir mi? 

bunu yapan uygulamacılar olsa bile, kişisel kanaatimce sizi iyice tanıyan, kişiliğinizi ve yatkınlıklarınızı çok iyi analiz etmiş bir terapist kendisi önermediği sürece çok da mantıklı değildir. çünkü emdr danışan için çok zorlayıcı bir metoddur. aslına bakarsanız emdr seansı esnasında bilinciniz açık olsa bile hipnozun bir altı seviyede diyebileceğimiz şekilde beyninizin kontrolü sizden çıkar. terapist nereye yönlendirirse oraya gidersiniz, ve travma/sorun anını yaşarken ortaya ne çıkacağını siz de terapist de tam olarak kontrol edemezsiniz. travma/sorun anının çok yıkıcı olması ve çok gerçekçi yaşanması sebebi ile emdr seansı esnası ve sonrası danışan için dayanması zor seviyede (ve bazen dayanamama sebebiyle seansı yarım bıraktıracak şekilde) geçer. bu yüzden sizi iyice tanıyıp analiz etmiş olan terapistiniz karar verdikten sonra uygulanması en hayırlısıdır. ayrıca, her bir travma/problem için ayrı ayrı emdr seansları gerekmektedir. her emdr terapisi, tek bir travma/sorun üzerine yoğunlaşır.

bir travma/sorunun emdr yöntemi ile çözülmesi tek bir seansta veya ardarda seanslarda olabilir. ancak sigarayı bırakma, yas, aşk acısı, aldatılma, taciz gibi konuların birçok kişide tek seansta mucizevi şekilde çözülebilmesi emdr'ı çok ilginç ve ilgi çekici hale getiren etkenlerin başında gelir.

iStock.com


emdr terapistleri belirli kriterleri sağlayan ve programa kabul edildikten sonra uzun bir eğitim sürecinden geçen ruh sağlığı profesyonelleridir, yani bütün psikolog/psikiyatristler tarafından uygulanamaz, bilinçsiz kişiler uygulamaya çalışırsa sorunun tedavi edilmesi yerine çok daha büyük bir sorun haline gelmesi mümkündür. neticede beynin daha önce girilmemiş kısımlarına girilip yeniden programlanıyor, ve yanlış yazılacak bir kod virüse karşı işletim sistemini daha da savunmasız hale getirip çökmesine sebebiyet verilebilir. iyi kod için, iyi program yazan insan gerekir.

yüzde yüz başarı oranı var mıdır? 

hiçbir metodda olmadığı gibi emdr da bütün danışanlarda olumlu sonuç vermez, ancak çok yüksek bir başarı oranı vardır.

emdr, pek çok kişi tarafından bilinmez. yıllara yayılmış ve birçok terapi yöntemine rağmen atlatamadığı problemleri olan insanların çok kısa süre içinde emdr ile tekrar ortaya çıkmayacak şekilde problemlerini çözdükten sonra psikoloji bilimine duydukları saygının artması, emdr'a ve shapiro'ya neden şapka çıkarmamız gerektiğini bize gösterir.