Yapımından 2200 Sene Sonra Bulunan Topraktan Yapılmış Dev Ordu: Terracotta Savaşçıları

MÖ 200'lü yıllarda İlk Çin İmparatoru Qin Shi Huang'ın, gücünü temsilen yaptırdığı topraktan askerlere verilen ad Terracotta Savaşçıları. 1974'te tesadüfen bulunan ve 1987'de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne alınan bu önemli tarihi esere yakından bakıyoruz.
Yapımından 2200 Sene Sonra Bulunan Topraktan Yapılmış Dev Ordu: Terracotta Savaşçıları
iStock

ying zeng (qin shi huang di) adlı, mö 259 yılında doğan, 13 yaşında qin kralı olan, sonra da o devirlerde, o civarda bulunan diğer 6 devleti de alarak, kendini büyük imparator ilan eden bir kralın, öldükten sonra da sonsuza kadar hükümranlığını sürdürme arzusunun sonucu, yaptırdığı 7000 topraktan asker heykeli.


13 yaşında kral olmuş, 19 yaşında bu askerleri yaptırmak için 700.000 kişiyi çalıştırmış tam 30 yıl. 49 yasında öldüğünde, 56 kilometrekareyi kaplayan bu asker, at, kuş ve araba heykelleriyle birlikte gömülmüş.


1974 yılında, kendine kuyu yapmaya çalışan bir çin köylüsünün kazdığı toprakta gariplik fark etmesi ve çıkmaya başlayan heykeli ilgililere bildirmesiyle tesadüfen bulunmuş. dünyadaki bu en büyük ve en önemli arkeolojik alandaki çalışmalar hala sürmekte. ama hala ilk imparatorun bulunduğu mezar esrarını koruyor. söylentilere göre öyle bir mezarmış ki bu, civadan yapılmış nehirler bilem varmış.


heykeller, çin'liler eskiden daha uzun değillerdiyse, epeyce uzunlar. 1.84-1.97 boyunda. renklilermiş ama renkleri kalmamış artık. boyalar zamana dayanamamışlar. aslında zamana dayanamayan bir sürü kayıp parça daha var.


bu güçlü ilk çin imparatoru öldükten sonra, tahta çıkan oğlu 2 yıl krallıktan sonra intihar etmiş ve hükümranlık bir başka hanedana geçmiş.


olağanüstü etkileyici bir sergi. 13 eylül 2007 - 6 nisan 2008 tarihleri arasında british museum'deydi.

heykelleri yakından görmek, garip hislerle dolduruyor insanın içini. insana hem kendi hayatını, hem de başkalarının hayatını sorgulatacak kadar tuhaf bir gücü var. bir imparator ki, bir ulusu ölümünden sonra da sürdürmeyi hayal ettiği hükümranlığı uğruna 30 yıl boyunca motive etmiş, çalıştırmış. bazıları için ölmek daha zor. ne kadar çok şeye sahipse insan, o kadar daha zor onlardan ayrılmak anlaşılan. zavallı ying zeng, zavallı çinli kardeşlerim...