Yüzyıllar Önce Alman Hükümdarına Söylenmiş,"Berlin'de Hakimler Var" Sözünün Hikayesi

18.yüzyıl'da Alman hükümdarlarından Büyük Frederick saray yaptırırken bahçede bulunan yel değirmenini de ister. Ancak değirmenin sahibi vermemekte ısrar edince olaylar gelişir.
Yüzyıllar Önce Alman Hükümdarına Söylenmiş,"Berlin'de Hakimler Var" Sözünün Hikayesi

18.yuzyil alman hukumdarlarindan frederick the great, bugun kendi adiyla anilan sarayini yaptirirken, sarayin bahcesinde bulunan ve artik o saray kadar unlu yeldegirmeninin de istimlak edilmesini ister. degirmencinin vermemesi uzerine teklif edilen para artirilir ancak degirmenci yine reddeder. sinirlenen kralin gonderdigi "zorla alirim" mesajina ise degirmenci, hukukcularin bir ayet gibi duvarlarina asmasi gereken o unlu cevabi verir:

"alamazsin! berlin'de hakimler var."
hukuk devletinin felsefesini ozetleyen bu soz, yaklasik 2 yuzyildir butun dunyada bir adalet tilsimina donusmus, basta almanya olmak uzere kim iktidar cihetinden bir haksizlikla karsilassa, sadece yonetilenlerin degil, yonetenlerin de hukukla bagli olduguna inanan hakimler olabilecegi umidiyle bu sozu haykirmis.

peki bu soz uzerine frederick ne yapmis?
buyuklugune yakisani yapmis, yeldegirmenine dokunmamis, araziyi degirmenciyle paylasmayi kabullenmis.
bu tarihi anekdotu aktariyorum ama siz yine de benzer durumlarda bu lafi edeceginiz zaman iki kere dusunun derim. zira berlin'de kraldan degil hukuktan yana hakimlerden kalmadigi haberleri geliyor. dunyanin geri kalanina hicbirsey demedigimi de kayitlara gecireyim de dunyanin baska yerindeki alingan bir hakimin ilgi alanina girmeyeyim...