0850'li Numaralardan Gelen Aramalar Nasıl Engellenir?

Son dönemde pek çok insan 0850 ile başlayan numaralardan gelen reklam/spam aramalarından şikayetçi. Bunun çözümü ise pek de zor değil. İşte Android ve iOS için telefon numarası engelleme uygulaması tavsiyesi.
0850'li Numaralardan Gelen Aramalar Nasıl Engellenir?

android için

f-droid üzerinden yet another call blocker indirebilirsiniz. f-droid yüklü değil ise sizi böyle alalım.

uygulamayı indirdikten sonra gerekli izinleri vermeniz akabinde sizden veritabanı indirmenizi isteyecek. türkiye için pek işe yaramadığından indirmeyip geçebilirsiniz ama uygulamayı her açışınızda siz kabul edene kadar indirmek istemesi hoşunuza gitmeyebilir, ama zaten kaç kere açacağınız bir uygulama olacak? ben indirmeye gerek duymadım açıkçası. her neyse konuya dönelim.

sağ üstteki üç noktaya dokunduğunuzda açılan menüden "kara liste" yazan yere girin. burada sağ alttaki + işaretine dokunarak numara ekleyebilirsiniz. bahsi geçen numarayı +90850484* şeklinde yazarsanız 484'lü tüm numaralardan kurtulmuş oluyorsunuz.

son olarak "kişileri kullan" seçeneğini de aktifleştirirseniz kazara rehberinizde kayıtlı olan bir numarayı engellemenin de önüne geçmiş olursunuz.

android (alternatif)

play store'dan phone by google uygulamasını indiriyorsunuz. spam arama geldiğinde ekranda kırmızı olarak gösteriyor. onu da görmek istemiyorum derseniz ayarlar kısmında caller id ve spam sekmesinden "filter spam calls" seçeneğini seçiyoruz. bundan sonra ruhumuz duymuyor.

not: eğer spam numara google'da kayıtlı değilse ve açtıysanız, numarayı spam olarak bildirirseniz diğer aradığı kişilerde muhtemelen spam olarak gözükecektir.

ios için

iphone'da call protect isimli uygulamayı indirip range block yapıp kurtulabiliyorsunuz bu aramalardan.

yükledikten sonra 08504840000 - 08504850000 olarak range yazmanız lazım. sadece 0850484 yazarsanız blocklamaz.

https://apps.apple.com/tr/app/call-protect-robo-blocker/id1357820531

sms'ler için ise vero sms programını kullanın. içeriğinde kelimeye göre sms filtreleme ve numaraya göre sms filtreleme var.

https://apps.apple.com/tr/app/verosms/id1269693537