1 Aydır BİMcell Kullanan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Kullanıcı Deneyimi

BİM'in Türk Telekom işbirliğiyle 2015'te hayata geçirdiği BİMcell'i 1 ayı aşkın süredir kullanan bir Ekşi Sözlük yazarı, BİMcell'le ilgili merak edilenleri ve kendi kullanıcı deneyimini paylaşmış.
1 Aydır BİMcell Kullanan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Kullanıcı Deneyimi

aklınızdaki ilk soruya yekten cevap vereyim. bimcell, kullanılır mı? kesinlikle evet. açmak gerekirse... bir ayı aşkın bir süre önce -biraz da türk telekom'a ve diğer operatörlere tepki olarak- bimcell'e geçtim. bu süreci kademeli olarak anlatayım.

1. hat taşıma süreci

ilk kez tam kapanmada hat değişikliği için gittim ve kimlik fotokopisini istediler. ee adı üstünde tam kapanma; nereden bulayım kırtasiyeyi, fotokopiciyi diyip "kimlik fotokopisi ile hat taşıma mı kaldı kardeşim." diye de söylenip çıktım.

ikinci kez bayramdan sonra kimlik fotokopimi alarak bir bim'e uğradım ve bu kez de "uzun zamandır sistem yok. hat taşıma yapamıyoruz. " dediler. yine eli boş çıktım.

son olarak 1.5 ay sonra tekrardan ilk fotokopi isteyen yere tedarikli şekilde gittim ve bimcell'e geçmek istediğimi söyledim. "tamam, bekleyin biraz." dedikten sonra elinde bir tabletle çalışan kız geldi. birkaç bilgi isteyip tabletteki sözleşmeye imzayı attırdı ve bi beş-on dakikaya hattımın taşınacağını söyleyip sim kartı verdi.

ben de doğal olarak bir önceki geldiğimde fotokopi istediklerini söyleyip şimdi neden istemediklerini sordum. bu sisteme yeni geçtiklerini ve fotokopi gerekmediğini söyledi.
sağ olsun ilgiyle ve hızlıca da yardımcı olmuştu.

bim^den çıkıp yola koyulduktan sonra bi baktım telefonda sinyal yok ve hat taşıma gerçekleşmiş. ki bence bu bir artı. çünkü hat taşırken genelde paketimiz olmuyor.

2. paket ve tarifeler

öncelikle, zibilyon çeşit tarife yok. 4 tane tarife var ve bunlarda dakika (750) ve sms (750) miktarı aynı. internet miktarları ve fiyatları ise şöyle:

dost s 4 gb: 23 tl
dost m 8 gb : 28 tl
dost l 12 gb : 32 tl
dost xl 20 gb : 42 tl

bilgi vermek diyorum ama burada yorum yapmadan edemeyeceğim.

öncelikle diğer operatörler gibi en düşük paket 45 tl'den başlamıyor. telefonla fazla haşır neşir olmayan anne - babalar için 23 tl'lik tarife iyi bir imkan. bununla birlikte evinizde internetiniz varsa ve mobildeki gb'lar boşa gidiyorsa (benim gibi) bu paket yine gayet ideal. 

20 gb'lık paket ise rakiplerine göre oldukça uygun fiyatlı ve genelde yükleme yaptığınızda hediye internet vererek ihtiyacınızı fazlası ile karşılıyor. örneğin şu günlerde 100 tl yükleyene 20 gb hediye buna ek olarak xl paketini alana 20 gb hediye bir de paketin kendi 20 gb'si totalde 60 gb internet veriyor. (hediyeler bir haftalık)

paketlerle ilgili son olarak şunu söyleyebilirim; kafa karıştırıcı ya da manipülatif değiller, bir kere seçip daha sonra aylık tl yüklemeniz yeterli.

3. çekim gücü ve mobil uygulama 

türk telekom ne ise o. çekim gücü aynı. apk'sı aynı hatta silip yeni bir program yüklemeniz dahi gerekmiyor. ben çekim gücünden yana sorun yaşamadım. siz yine de etrafınızdaki tt'lilere bulunduğunuz yerde nasıl çektiğini bir sorun derim.

genel olarak akla gelecek soruları yanıtladım. şimdi gözlemlerime ve yorumlarıma maddeler halinde devam edeceğim

- tl yükleme alt sınırı diğer operatörlerdeki gibi 45 tl değil. 25 tl yükleme yapıp 23 tl'ye paket alıp 2 tl'yi (tam emin değilim) vergiye kesiyor. örneğin bir başka operatörde 45 tl yükleyip paket yapmak istediğinizde ve telsiz kullanım vergisi kestiğinde bir daha 45 tl yüklemek zorunda kalıyorsunuz. bimcell'de böyle bir durum yok gibi.
ara edit : telsiz kullanım ücreti 3 tl imiş

- istediğiniz paketi doğrudan banka kartı ya da kredi kartı ile alabiliyorsunuz. diğer operatörlerdeki gibi belli başlı paketleri değil.

- saçma sapan uygulama dayatması yok. bip, selfy, gnc vs vs. bunları kullandırıp sizi vereceği saçma hediyeler peşinde koşturmuyor. cuma'dan cuma'ya sil süpür yapıyorsunuz ve dakika ya da internet geliyor (bana hep günlük gb geldi şimdiye dek)

- zırt pırt arayıp mesaj atıp tarife değiştir, taahhüt uzat diyen müşteri temsilcileri yok.

- müşteriler arasında ayrım yapmıyor. yeni gelene bir sürü avantaj sağlayıp eskileri unutmuyor. ya da 6 ay sonra değişen fiyatlar yok ( umarım olmaz da) herkes aynı tarifeye aynı parayı ödüyor.

- alakasız ama yaşlı kullanıcılarına beş para etmez telefonları uzun taksit süreleri ile 2 katı fiyatına satmıyor.

- bimcell yazısının görünmesinden gocunan arkadaşlar varmış. bu yazıyı değiştirebiliyor ya da silebiliyorsunuz yani en azından xiaomi'de öyle.

hattın nedir diye sorulduğunda bimcell demek de biraz rencide ediyor sanırım. ancak kim, kime artık hattın nedir diye soruyor ki? hatta bana kimse sormadan ben yakın arkadaşlarıma söylüyorum bimcell'e geçtim diye ve anlatınca onlara da cazip geliyor. hem neden gocunayım ki; bana türk telekom'un sunduğu hizmetin %99.99 aynısını sunan bir hattı daha uygun fiyata kullanmaktan neden gocunayım.

ya da her birimiz kullandığımız operatörlerin kurnazlığından, işgüzarlığından ve hizmet anlayışını bırakıp insanları yolunacak bir kaz gibi görmesinden şikayetçi iken neden başka bir oluşuma şans vermeyelim. sonuçta nikah kıymıyoruz değil mi?

yahut hepsini bu kadar eleştirirken neden somut bir tepki göstermeyelim.

bakın (benim parolam sevgidir) benim bir tüketici olarak tavrım nettir. bir tüketici egoisttir ve öyle de olmalıdır. aynı kalitedeki iki üründen daha uygun olanı tercih edilir. ismine, menşeine ve markasına bakılmaksızın, (bu kısım antik kuntik yurt dışı telefonları alıp "yerli, milli, osmanlı torunu, dindar telefon vs vs..." diye satanlara ve dahi sözde ürettiği telefonu yurtdışına 150 dolara yurtiçine 3500 tl'ye satanlara, 4 bin tl'den vasat telefonları piyasaya sokup keriz silkeleyip, daha sonra 1500 tl'ye kadar düşürenlere duyurulur) cazip olan ürün neyse o alınır. o yüzden herhangi bir isimden kaçınmaya gerek yok tabi ismi bazı firmalar gibi ahlaksızlıkla özdeşleşmemişse.

konuyu biraz dağıttım, buraya kadar okuduysanız kusura bakmayın. özetle; başta söylediğimi söylüyorum. evet, bimcell kesinlikle kullanılır. umarım yakında kullanıcı sayısı arttıkça bu çizgisini bozmazlar.