1. Celpte Amasya'ya Giden Birinden: Bedelli Askerlik Yapacaklara Tavsiyeler

Facebook'taki "2018 Bedelli Askerlik Platformu" yöneticilerinden Erdi Tok, bedelli askerlik 1. celp Amasya hakkında genel bilgiler paylaşmış.
1. Celpte Amasya'ya Giden Birinden: Bedelli Askerlik Yapacaklara Tavsiyeler


önemli not

bilgiler amasya’ya ait olup, diğer birlikler için farklılık gösterebilir; lakin çoğu durum aynı olup, fazla değişkenlik göstermeyecektir.

kameralı veya akıllı telefon diye adlandırılan telefonlar kesinlikle içeri alınmamakta olup, teslim edebileceğiniz emanet bölümü de bulunmamaktadır.götürenler için de girişte ptt’nin mobil şubesi olarak adlandırılan kargo şubesi ile telefonlarını ailesine veya yakınlarına göndermesi gerekmektedir.

girişte istihkak olarak ücretsiz verilecekler

- 1 adet kamuflaj (alt-üst) ve deneme imkanı 5-10 dk aralığı
- 1 adet palaska (kemer)
- 1 çift bot (en düşük numara 41)
- 2 adet don
- 2 adet çorap
- 2 adet tişört (kamuflaj içine giyilmekte)
- 1 adet şapka
- 1 adet el havlusu
- 1 çift kulak tıkacı (silah atışı için)

girişte verilmeyecekler ve mutlaka temin etmeniz gerekenler

- ekstra don
- ekstra çorap
- 2 çift terlik (biri banyo, diğeri tuvalet için)
- pijama takımı (yatarken giyinmek için)
- eşofman takımı (boş zamanlarda giyinmek için koyu renkli, askeriye ortamına uygun, adedi size kalmış)
- spor ayakkabı (koyu veya beyaz renkte askeriyeye uygun)
- bot boyası, fırçası (kesinlikle alın, verilmiyor)
- 1 adet askılık (kamuflajı asmak için)
- tırnak makası (törpüsü sökülmüş olacak)
- traş takımı (jilet ,jel, köpük vb)
- kişisel bakım malzemeleri (cilt kremi vb)

- hırka, kapşonlu vb (bunu kesinlikle alın, hava akşamları çok soğuk oluyormuş ve verdikleri polar çok sıcak tutmuyormuş; askeriye ortamına uygun koyu renkli olması tavsiyedir)

- içlik (tercihen)

- bot kilidi (mutlaka alın, çünkü botların koyulduğu yer çok karışık ve istenmese bile karışma ihtimali varmış, bot kilidi alırsanız yatağınızın numarasıyla aynı olan bölümde birbirine kitleyebilirsiniz)

- gerisi de kendinize verdiğiniz değerle alakalı ekstra şeyler (cilt temizleyici, nasır kremi, nasır önleyici ürünler, bot için ortopedik taban vb)

- duş için yeterli sayıda banyo mevcut ve oldukça hijyenik olarak hazırlanmış.

- kalkış saati 06:00 olup; traş, duş gibi eylemleri daha rahat ve hızlı yapabilmek için 5:30 gibi kalkılması tavsiye ediliyor.

- askercell alınabilecek bir yer ilk gün için yokmuş, ama komutanlar sonraki süreç için çözülebileceğini belirtmiş, şu anda kantinde vs temini mümkün ise de henüz bilen yokmuş.

•şahsi hattını içeri sokanlara komutanların uyarısı şu şekilde olmuş;
-çoğunuzun hattınızı içeri soktuğunuzu biliyoruz, kullanırsanız herhangi bir cezai yükümlüğünüz yok; lakin gözümüzün içine bakarak eğitim saatlerinde konuşmayın.

- 5 adet ankesörlü telefon varmış ilk görünürde ve genelde yarısı boşmuş.

- 10 tl ödeyerek sabit hat ve cep telefonlarıyla 140 dakika konuşabileceğiniz bir kart alabiliyorsunuz. birlik içinde satılmakta.

- birliğe teslim olurken öğleden önce olmaya bakın, zaten işlemler akşam 18:00-19:00’a kadar sürdüğü için ayakta bekliyorsunuz ,geç teslim olanların kayıt süreçleri şimdilik muallakmış, yarına kalmış çoğu.erken teslim olmanız tavsiyedir, yine size kalmış tabii.

- girişte 2 adet iğne vuruluyor grip vb. rahatsızlıkları önleme açısından. iğneler vurulduğu esnada veya sonrasında herhangi bir ağrı, acıya sebep olmadığı gibi yanında bir de olası ateş, ağrı yapma durumuna karşı hap veriliyormuş.

- herhangi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka girişte belirtin, hepsi tek tek not alınıyor ve süreciniz o doğrultuda devam ediyor. daha sonradan belirteceğiniz rahatsızlıkların pek hükmü olmayabilirmiş.

- kullandığınız ilaçlarınız varsa reçetesiyle birlikte kabul ediliyor; yalnız yanınızda taşıyamıyorsunuz, revire teslim edip saatlerinizi belirtmeniz gerekmekte, saatiniz geldiğinde revirden gidip ilaçlarınızı temin edebiliyorsunuz. ağızdan sprey, hava vb olarak alınan ilaçlar için üzerinizde bulunmanıza izin veriliyormuş.

- şimdilik yat saati olan 22:00’den sonra birliğin içinde herhangi bir aktivite olmadığını gözlemlemiş arkadaşımız, zaten yorgunluktan dolayı genelde herkes dinlenmeye çekiliyormuş.

- yemekhaneler temiz durumda olup, yemekler de yenilebilir derecedeymiş.neticede toplu yemek, aşırı bir profesyonellik beklememek lazım bu konuda; ayrıca yemeğe katılmamak emre itaatsizlik doğrultusunda suç unsuru olarak kabul edilip o doğrultuda cezai işlem uygulanıyormuş, yemek saatinde yemeğe inmeniz gerekiyor. (yemeseniz bile)

- yemek öncesi “tanrımıza hamdolsun” ibaresi yerine “allah’ımıza hamdolsun” ibaresi kullanılmaktaymış.

- atış eğitimi net bir bilgi olmamakla birlikte ilk gün duyumlarına göre 1 gün olarak verilecekmiş ve 25 metreden 3 atış şeklinde olacakmış. hayal kırıklığı yaşadığınıza eminim, rabbim ülkemizi düşmana silah sıkmak zorunda bırakmasın.

- koşulsuz, şartsız 2 gün istirahat izni hakkı mevcutmuş ve eğitimden uzak kalınabiliyormuş, ama şartları detayları nedir henüz net bilgiye ulaşamamışlar, ilerleyen günlerde bu madde güncellenecektir.

- koğuşlar 60 kişilik olup uzun dönem askerler tarafından oldukça hijyenle hazırlanmış, yanınıza yastık yüzü vb şeyleri almananıza gerek yokmuş.her yatağın da bir numarası mevcutmuş ,dolabınızla aynı numara olacak şekilde.

- en düşük birime manga adı veriliyormuş ve mangalar aynı giriş saatinde girerek aynı zaman diliminde kayıt altına alınan 20 kişilik gruplardan oluşuyormuş.manganın bir üstündeki topluluğa da takım adı verilerek bir takım 4 mangadan yani 80 kişiden oluşuyormuş.her manganın başında kısa dönem çavuşlar varmış ve onların da terhis tarihi hemen hemen bedellicilerle aynı zamana denk geliyormuş, rütbeli komutanlar da bu konuda çavuşları uyararak alt üst seviyesinden ziyade daha ılımlı bir ortam oluşmasını sağlamaya çalışmışlar. rahat olabilirsiniz??

- ilk celp için amasya’ya 1300 civarı kişi alınmış ve toplamda 480’er kişilik gruptan 3 bölük oluşturulmuş.

- sosyal medya platformlarında dolaşan eğitim programları doğruymuş ve bedelliciler için hazırlanmış; lakin komutanlar bedelli askerlik yapacak arkadaşlarımıza bu programı size uygulamayacağız, uygularsak canınız çıkar demiş, olabildiğince eğitimleri azamiye indirgeyeceklermiş, zaten eğitimlere de kısa dönem askerler de destek verecekmiş.

- komutan, bedelli yapacak arkadaşlarımıza hoş geldiniz demiş ve karşılığında kısık seste sağol yanıtını alınca oradan başka biri alt üst egosuna kapılarak yüksek seste uyarıda bulununca komutan uyararak “ilk günden bu şekilde yaklaşmayın arkadaşlara” demiş.

- eğitimde şınav mekik gibi spor hareketleri de mevcutmuş.

gelelim en önemli konuya

- bedelli askerlik yapacaklarla uzun dönem askerler kesinlikle bir arada bulunmayacakmış, bu konuda ciddi emirler gelmiş ve bir arada bulunmamaları adına tüm zeminler hazırlanmış.

- bedelli koğuşları tamamen ayrıymış.

- kantine ferdi olarak yani tek başınıza inmeniz yasakmış, sebebi de uzun dönem askerlerle karşılaşmamanızmış.

- kantine inmek isteyen arkadaşlarımız komutandan izin alarak komutan refakatinde yani komutanla birlikte kantine gidebiliyormuş.

- normalde terhis tarihi ayın 5’i ama komutan kesin olmamakla birlikte bir ihtimal 6’sına sarkabileceğini söylemiş, biletlerini terhis tarihine göre alırken aklınızda bulunsun, yemin töreninden sonra salmayıp, ertesi gün çarşı izni yaptırıp, akşam tekrar birliğe gelip sonrasında terhisinizin yapılabilme ihtimalini söylemiş, muhtemelen şehir esnafına katkı bu doğrultuda düşünülmüştür.

son olarak da gelelim joker konuya

- yukarıda belirttiğim birlikte ücretsiz verilmeyecek, lakin almanız gereken şeyler için akşamları koğuş kapısına şehir esnafı tarafından araçlar gelip ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz sağlanmış.

- gelen aracın içerisinde a’dan z’ye her şey piyasadan da uygun fiyata mevcutmuş.(pijama, eşofman, boya, sigara)

- sigara çeşitliliği de çokmuş.

- ve en önemli nokta pide ,lahmacun tarzı yiyecekleri de taze taze getiriyormuş.

Yükleyip Test Edenlerin Gözünden Apple'ın Yeni İşletim Sistemi: iOS 12