1 Kişiyi Öldürerek 20 Milyon Kişinin Ölmesine Neden Olan Sırp: Gavrilo Princip

Gavrilo Princip, 28 Haziran 1914 tarihinde Saraybosna'ya gelen Avusturya-Macaristan veliahtı Franz Ferdinand'ı öldürerek, I. Dünya Savaşı'nın başlamasına neden olan Sırp milliyetçisi genç. Peki o olay nasıl yaşandı?
1 Kişiyi Öldürerek 20 Milyon Kişinin Ölmesine Neden Olan Sırp: Gavrilo Princip

gavrıio princip, avusturya - macaristan imparatorluğu'ndaki direnişçi gençlerden sadece birisiydi. beyazel adında (veya karael) bir direniş örgütüne üye idi. franz ferdinand'dan halk zaten nefret ediyordu. sırp direnişçilerden oluşan bu örgüt de onu herkesin gözünün önünde ortadan kaldırmaya karar verdi. 8 tane tetikçi seçildi. bunlar içinde princip de vardı ve princip aralarındaki en iyi nişancı idi.

Franz Ferdinand

ilk suikastçı, üstü açık tören geçişi yapan arabaya bir el bombası fırlattı, ancak bomba arabanın kapısından sekip konvoydaki diğer arabanın altına girdi ve orda patladı. grupta yaralananlar oldu ama ferdinand'a bir şey olmadı. bu girişime rağmen ferdinand, kapalı bir arabaya geçmedi ve aynı arabayla yoluna devam etti, adeta meydan okuyordu. bu arada kalabalık arttı ve diğer suikastçiler arabaya yaklaşamadılar. princip ise daha iyi bir fırsat beklemek ve saklanmak için ara sokaklardan birindeki bir kafede oturdu.

bu arada kargaşada ferdinand'ın şoförü yolu kaybetti ve bir ara sokağa saptı, sonra da yolu sormak için durdu ve durduğu yer tam olarak princip'in oturduğu kafenin önüydü. gavrilo princip hiç tereddüt etmeden kafeden çıktı, arabaya iki el ateş etti, franz ferdinand'ı göğsünden, karısını da karnından vurdu. olaydan sonra da hemen yakalandı. bu arada ferdinand, karısına "ne olur ölme" diye bağırıyordu, ancak karısı ölmüştü ve kendisi de çok geçmeden göğsünden aldığı yara ile öldü.


bunun hemen sonrasında avusturya - macaristan, sırbistan'a savaş açtı ve o anda dengeler bozuldu, bütün ülkeler bir anda birbirlerine ültimatomlar vermeye başladı ve çok geçmeden 1914 - 1918 arasında sürecek olan, yaklaşık 20 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanan ve the great war (büyük savaş) denilen birinci dünya savaşı başladı.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

I. Dünya Savaşı'nda Tek Başına 80 Uçak Düşüren Gelmiş Geçmiş En İyi Savaş Pilotu: Red Baron