1 Levanın 7 Lirayı Geçtiği Bulgaristan'la Türkiye'nin Alım Gücü Karşılaştırması

29 Kasım 2021 itibarıyla 1 Bulgar levası, 7.20 Türk lirasını aşmış vaziyette. Bulgar vatandaşlar, alışveriş için Türkiye'ye akın ediyorlar son dönemde bu sebeple. İki ülke arasındaki alım gücü farkını kısaca açıklayalım bu içerikte sizler için.
1 Levanın 7 Lirayı Geçtiği Bulgaristan'la Türkiye'nin Alım Gücü Karşılaştırması

bulgaristan'da asgari ücret 650 leva, ortalama ücret ise 1300 leva. bu da asgari ücret 4700 lira, ortalama ücret de 9400 lira demek oluyor.

türkiye'de ise ortalama ücret 4749 lira olmuş

yani artık türkiye'nin ortalama ücreti bulgaristan'ın asgari ücretine denk.


uzun yıllar bulgaristan, türkiye'ye daha fazla ihracat yaparken, 2015 yılında denge türkiye lehine değişmiş: https://oec.world/…ilateral-country/tur/partner/bgr

ikisi de bildiğim ülkeler olduğu için size şunu söylemek istiyorum: ucuz iş gücü olacağız çok çılgın ihracat yapacağız olayına fazla heyecanlanmayın, iyi bir şey değil.

hele ab üyesi değilseniz ve ucuz iş gücü olmaktan kurtuluşunuz 30 euro'luk ryanair bileti kadar yakınınızda değilse hiç iyi değil.


bulgaristan'da 10 senelik vw golf'ler 11,000 leva'dan yani 80,000 lira'dan başlıyor: https://www.cars.bg/…4&conditions[]=1&yearfrom=2011

türkiye'de 10 senelik vw golf'ler 120,000 lira'dan: https://www.sahibinden.com/…=2011&sorting=price_asc

bulgaristan'da ortalama maaş ile bu arabayı almak: 8 buçuk aylık maaş
türkiye'de ortalama maaş ile bu arabayı almak: 2 yıl 1 aylık maaş.


bulgaristan'da ev sahipliği oranı: %84.3
türkiye'de ev sahipliği oranı: %57.9

türkiye'de ortalama hayat kalitesi, bulgaristan'ın kötü zamanlarından daha kötü olma potansiyeline sahip. hayatınız ev - iş, iş - ev arasında kalır ve kazandığınız para kira, ev ve araba kredisi ödemesine gider.

bazı istatistikler türkiye'nin satın alma gücü olarak çok daha iyi durumda olduğunu gösterecektir ama bu ortalama bir vatandaşın yaşam kalitesini yansıtmıyor.