1 Metrelik Boy Ortalamalarıyla Hobbit'lerin Atası Denen Tür: Homo Floresiensis

Endonezya'nın Flores Adası'nda 2003 yılında keşfedilen Homo Floresiensis'ler hakkında henüz çok fazla şey bilmiyoruz ancak bilim dünyasını şaşkına uğrattıkları kesin.
1 Metrelik Boy Ortalamalarıyla Hobbit'lerin Atası Denen Tür: Homo Floresiensis

endonezya'nın flores adası'nda bir mağarada yapılan araştırma sırasında bulunan, mö 95.000 - 13.000 yılları arasında ya$yaşamış olabileceğine inanılan, tarih içinde bulunan iskeletlerden en kısası olduğu için homo erectus'un geçirdiği evrimlerden bir kaçını kaçırmış olduğu tahmin edilen 9 iskelete, bulundukları adadan esinlenerek verilmiş addır homo floresiensis.

homo floresiensis'ler, şaşırtıcı küçüklükte olduklarından ötürü bilim insanlarını şaşkına uğratmışlardır.

homo floresiensis ismi verilen hominidl'erin boyu yaklaşık 90 cm - 1.1 m civarında olup, beyin hacmi ise normal insan beyninin üçte biri kadardır.


yapılan bu keşifin bilim insanlarını şaşırtan yani ise, evrimsel süreçte bu türün 18 bin yıl önce homo sapiens ile birlikte yaşamış olmasıdır. burada çevresel şartların da ne denli önem kazandığı görülmektedir. yine bilim insanları, bu türün flores adası'na yapay bir köprü ile ulaştıklarını, daha sonra denizin yükselmesi ve köprünün denizin altında kalması ile adada mahsur kaldıklarını ve bu yüzden adadaki yetersiz beslenme koşulları ile cüceleşmiş yaşam formlarını oluşturduklarını düşünüyorlar.

haftalık bilim dergisi nature'ın  7243. sayısında homo floresiensis'in günümüz pigmeleriyle bağlantılı olmadıklarını ve ayrı ve yeni bir insan türü olduğunu anlatan iki makale yayınlandı.

 


özetle, adaya bir milyon yıl kadar önce gelip orada günümüzden 12.000 yıl öncesine kadar yaşayan ve homo erectus'un torunları olduğu düşünülen flores insanları, island dwarfing veya insular dwarfism denen ve daha önce başka türlerde de rastlanmış bir sürece bağlı olarak küçülmüş olabilir. 


yani homo erectusların bir kısmı homo sapienslik yolunda ilerlerken, izolasyonda kalan bir kısmı floresiensis'liğe doğru ilerliyor.

Modern İnsan Homo Sapiens'ler, Neandertal'lere Soykırım Yaptı mı?

Homo Erectus'ların Avrupa'ya Geçiş Yolundaki Güzergahlarından Biri: Yarımburgaz Mağaraları