1 Milyondan Fazla İnsanı Katleden Nazi İnfaz Birlikleri: Einsatzgruppen

Alman ordusunun işgal ettiği bölgelerde ev ev arama yaparak Yahudileri, Romanları ve komünistleri katleden mobilize infaz birliği Einsatzgruppen, tarihin gördüğü en büyük korkunçluklardan biri.
1 Milyondan Fazla İnsanı Katleden Nazi İnfaz Birlikleri: Einsatzgruppen

bu mangalar, nazilerin polonya'yı işgal etmesinin ardından, hitler'in talimatı ile gestopa şefi heydrich'e verilen bir yetkiyle kurulan timleridir. bu özel birliklerin görevi, işgal edilen bölgelerde düzenli ordunun ardında hareket ederek, imha edilmesi gereken grupları bulmak ve öldürmektir.

a, b, c ve d isminde 4 einsatzgruppe timi vardı. her birlik 600 ila 1000 askerden oluşuyordu.

a grubunun başında walther stahlecker vardı. hukuk doktorası yapmış biri . görev yeri batlık ülkeleri idi. bu timin yaptığı işlerin çoğunu litvanyalı ve letonyalı gönüllüler halletmişti.


b grubunun başında suç masası şefi arthur nebe buluyordu . beyaz rusya da görevli idi.

c grubunun başında otto rasch siyasal bilimler ve hukuk doktoralı bir amca. doktor doktor olarak biliniyordu. görev yeri ukrayna idi

d grubunun başında otto ohlendorf vardı. ekonomist. görev yeri romanya-bukovina.

bu timler özellikler baltık ülkelerinde ve kısmen ukrayna da yerel halkla işbirliği yapıp pek çok yahudi ve komünisti katlettiler.

doğu cephesinde ilerleyen wehrmacht birliklerinin arkasından hareket ederek, yahudi ve partizanları öldürme görevi ile kurulmuştur einsatzgruppen. 4 gruptan oluşur. aslında 2 grup daha planlanmıştı; bunlardan biri ingiltere'de görev yapacaktı ancak ayıbalığı harekatı'nın iptal olması ile bu grup oluşturulmadı. kurulması planlanan diğer grup ise orta doğu'da faaliyet gösterecekti; afrika cephesindeki çarpışmalar almanların lehine sonuçlansaydı, muhtemelen orta doğu'da da katliamlar yapacaklardı. zira hitler'in planına göre, yahudi temizliğinin 1948 yılına kadar bitmesi hedeflenmişti.


her grubun başında üniversite eğitimi almış, yabancı dil bilen, klasik müzik hayranı birer subay bulunurdu. girdikleri köylerde yakaladıkları yahudi ve partizanları acımadan öldürüyorlardı. genellikle büyük bir mezar kazdırırlardı kurbanlarına, sonra da onları mezarlara koyar, sırayla öldürürlerdi. yaptıkları bu katliamları hem kamera hem de fotoğraf makineleri ile kayıt altına alırlardı. bu katliamları da şölen havasında yaparlardı. kendilerini kurtarıcı olarak gören yerel halkın bir kısmı da bu şöleni neşe içerisinde seyrederdi. katliamlarını izlemeleri için heinrich himmler'i çağırdıkları zamanlar da olmuştur. bu gruplardan litvanya'ya gidenlere pek iş düşmemiştir. zira katı katolik olan ve yahudilere pek de iyi gözle bakmayan letonya halkı, ölüm timlerinin gelmesiyle aldıkları cesaret ile katliamları bizzat kendileri gerçekleştirmiştir.


ilerleyen dönemlerde bu grupların kullandığı metot terk edilmeye başlanmıştır. adam öldürmekten bitap düşen askerlerin psikolojilerinin de bozulduğu ileri sürülerek, yeni katliam tarzları düşünülmeye başlandı. öncelikle ölüm kamyonları fikri uygulandı. gaz odası görevi gören kamyonlara yahudiler doldurularak öldürüldü. bu yeni yöntem hem daha masrafsız hem de daha hızlıydı. ancak bu fikirden de vazgeçildi ve herkesin bildiği devasa kamplar kuruldu.

bilinenin aksine yerel halkın hepsi tarafından da lanetlenmemiştirler. özellikle litvanya ve belarus civarında bu birliklere büyük katılımlar olmuştur. hatta yüksek rütbeli slavlar da yer almıştır bu grupların içerisinde. bu slavlar hem bölgeyi tanıdıkları için hem de bölge lisanlarını bildikleri için, ölüm timlerine bayağı yardımcı olmuşlardır. hatta letonyalı olup bu ölüm timlerinde görev alanların geçtiğimiz yıllarda bir araya gelip, gururla geçmişlerini andıklarına dair bir haber görmüştüm.

Evde Oturarak Mezun Olabilmeyi Sağlayan Güzel Olay: Online Üniversite

Adolf Hitler'in Nasıl Adım Adım Delirdiğini Anlatan Ekşi Sözlük'ün En Uzun Entry'si