1 Ocak 2018 İtibariyla Marketlerde Naylon Poşetler Parayla Satılacak

Bu karar başta annelerimiz olmak üzere birçok kesimi üzeceğe benziyor fakat bunun tam tersi şekilde sevinenlerin sayısı da az değil. İşte haberin detayları ve yeni yasaya Ekşi Sözlük'ten gelen en ilginç tepkiler.
1 Ocak 2018 İtibariyla Marketlerde Naylon Poşetler Parayla Satılacak
iStock.com


"türkiye perakendeciler federasyonu mustafa altunbilek, 1 ocak 2018'den itibaren mağaza ve marketlerde naylon poşet kullanımının yasaklanacağını söyledi."

çevre ve şehircilik bakanlığı atık yönetmeliği kapsamında yürürlüğe girecek olan değişiklikle, öncelikle metropollerde uygulanmak üzere marketler ve buna ek olarak giyim ve ayakkabı satış mağazalarında poşetlerin ücretli olması sağlanacakmış.

mustafa altunbilek, naylon poşetlerin doğaya ve insan sağlığına olan zararlarını halka anlatacaklarını ve mağazarlarda insanları bez ve karton torbalara yönlendireceklerini ve geçiş süresi boyunca bu araçların müşterilere hediye edileceğini belirtmiş. 

kaynaklan biz onları evde çöp poşeti niyetine kullanıyorduk.


koroplast bunu beğendi.


bence güzel bir uygulama ama bir sorum var: 

hangi vekil çocuğu poşet işine girmiş acaba?

her poşetin içine "lazım olur" diye üç beş poşet daha atan insanların olduğu bir toplumda mantıklı bir uygulamadır.

marketlerde, sık sık ve az az alışveriş yapıyorsanız, mantıklı olabilecek uygulama.

ancak!! ıkea' da bunu yapmanın nasıl bir mantığı var anlayamadım. 2 adet banyo paspası, lamba, kerata, tava ve bazı ıvır zıvırı daha ellerimle taşımaya çalıştım ama yapamadım. 10 krş vererek bir poşet aldım. lambayı sığdırmaya çalıştım zar zro yırta yırta girdi. geri kalanları yine elde taşırım dedim taşıyamadım. ayrıca mağazaya girerken diğer mağazalara ait poşetleri de bantlıyorlar. bir 10 krş daha verip bir poşet daha aldım. onları da sığdırmaya çalışırken resmen paramla rezil olduğumu farkettim.

doğaya daha az zarar veren bir maddeden üretin poşeti 1 tl fiyat koyun yine alırım. ama o lambayı götüme sokarak taşımamı beklemeyin.

mantık olarak karşı olmadığım uygulama. lakin ki eleştirilerim var.

ulan bu ülkede para vatandaşın cebinden çıkacaksa uygulama hemen hayata geçiyor. yok eğer üreticiden çıkacaksa yıllar sonra uygulamaya geçiyor. şimdi altyapı bilmem ne diyecekler çıkacak ama yeter artık sıkıldım bu çifte standarttan.

parasıyla değil mi lan ver oradan 50 poşet diyenleri rahatlatacak bir uygulama