11 Bin Yıl Öncesinden Günümüze Kadar Geçen Zamanı Kapsayan Dilim: Holosen

Yaklaşık 11-12 bin yıl önce, Dönem Genç Buzul Çağı'nın bitmesiyle başlayan Holosen, günümüzde hala devam etmekte.
11 Bin Yıl Öncesinden Günümüze Kadar Geçen Zamanı Kapsayan Dilim: Holosen

holosen, 11 bin yıl öncesinden günümüzde yaşadığımız ana kadar olan zamanı kapsayan dilime verilen ad. fanerozoik devirlerden üçüncü zaman dilimi senozoik'in kuaterner alt devresine aittir. diğer kuaterner devresi olan pleistosen'in son buzul çağının kapanması ile başlar aslen.

insanın yerleşik hayata geçip, tarım devrimini başlatması ile de başlatılabilir. haliyle daha çok insanlığın modern tarihini içine alıyor diyebiliriz. bu yüzden gerçek bir jeolojik bir devir olmaktan ziyade günümüzü tanımlamaktadır.


holosen kendi içinde de küçük buz çağı olarak adlandırılan bir devir yaşamıştır. ancak bu daha çok iklimin serinlemesi şeklinde gerçekleşmişti. tarih olarak 1500-1800 arasına tekabül etmektedir. dünyanın kendi döngüsünün yanında, bu mini buz çağının sona ermesinde insan faaliyetlerinin, daha çok da sanayi devriminin etkisi var gibi duruyor.

dünya zaman zaman buzul çağına girdi ve çıktı. bunu antarktika'da yapılan çalışmalardan ve buzulların oluşturduğu yer şekillerinden biliyoruz. antarktika'da içlerine o zamanın havası hapsolmuş buzul parçaları kalıplar halinde çıkarılarak inceleniyor ve 700.000 sene öncesine kadar iklim hakkında bilgi sağlanıyor. geçmişteki karbon salınımlarını ve oksijen miktarını bu şekilde öğreniyoruz. sonuç olarak dünya bir mini buzul çağından çıkıyor olabilir ancak biz bunu hızlandırmak ile suçluyuz.

Dünya Tarihinde Şimdiye Kadar Görülmüş 5 Devasa Buzul Çağı