11 Eylül Saldırıları'nda Hayatını Kaybeden Tek Türk: Zühtü İbiş

11 Eylül 2001'de New York'ta Dünya Ticaret Merkezi'nde yapılan intihar saldırılarında hayatını kaybeden Yozgatlı Zühtü İbiş'in hikayesi.
11 Eylül Saldırıları'nda Hayatını Kaybeden Tek Türk: Zühtü İbiş

yozgat'ın sarıyaprak köyünde doğan zühtü ibiş'in hayali, yıllar önce babasının yaptığı gibi amerika'ya gidip orada kendisine güzel bir yaşam kurmaktı. liseyi bitirdikten sonra, 1993 yılında babasının yanına, hayallerini gerçekleştirmek için gitti. ilk zamanlar ingilizce de bilmediği için epey zorlandı. dile kolay, yozgat'dan amerika'ya...

ancak azimli ve çalışkan biri olan zühtü, 6 ay gibi kısa bir sürede ingilizce öğrendi, birleşik devletler'e uyum sağladı. bir yandan çalışıp bir yandan üniversite okumaya başladı. yüksek öğrenimini tamamladı. bilgisayar mühendisi oldu. 


hayallerini bir bir gerçekleştiren zühtü, dünya ticaret merkezi'nin meşhur ikiz kulelerinde çalışmak istiyordu artık. cantor fitzgerald adlı şirkete başvurdu, kabul edildi. o meşhur kulelerden birinin 103. katında bilgisayar programcısı olarak işe başladı.

zühtü, yıllar sonra lise aşkı leyla ile evlendi. new jersey'de birlikte yaşamaya başladılar. bir de çocukları oldu. kısacası, hayallerini bir bir gerçekleştirdi tüm azmi ve çalışkanlığıyla.


ancak ne olduysa 11 eylül 2001 günü oldu. her sabah yaptığı gibi new jersey'deki evinden işine gitmek için ayrıldı. eşini ve çocuğunu son kez gördü. sabah saat 8:46'da çalıştığı ofisin 4 kat altına bir boeing 767 tipi uçak çarptı. binaya küçük bir uçak çarptığını düşünen ve aslında neler yaşandığından hiç haberi olmayan zühtü, kısa süre sonra eşi leyla'yı aradı ve “küçük bir uçak çarptı. merak edilecek hiçbir şey yok. beni çağırıyorlar. bizi aşağıya indirecekler” dedi.

sonrası ise malum; o kocaman kule olduğu yere çöktü ve zühtü ibiş, 11 eylül saldırıları'nda hayatını kaybeden tek türk olarak bu kanlı terör saldırısının tarihinde yerini aldı.


zühtü'nün vücudunun sadece belli bir bölümü ancak 2 senelik arama ve eşleme çalışmaları sonucu toplanmış, memleketi sarıyaprak'a defnedilmiştir.

11 eylül anıtı'nda zühtü ibiş'in adının yazdığı kısım: