11 Eylül'de İkiz Kulelerde Mahsur Kalan İnsanların Yürek Burkan 911 Kayıtları

11 Eylül 2001'de ABD'deki Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan intihar saldırısı sırasında binanın içinde bulunan insanların hayatlarının son anlarında 911 çalışanları ile yaptıkları görüşmelerin ses kayıtları.

 zavallı adamın ismi kevin cosgrove'dir. 11 eylül saldırılarında, 105. katta bulunmasından ötürü aşağı inememesi üzerine ne yapacağını bilemez halde 911'i araması ve son sözlerinin oh god oh olması hayli trajik bir durumdur.

new york'ta kendisine adanan bir adet anıtta bulunur. efenim gittiğiniz zaman ruhuna bir fatiha okumanız dileğiyle.

Kevin Cosgrove


bir başka zavallı kadının acı dolu çığlıkları, çok çok çok sıcak burası, ben ölücem değil mi demesi iç burkar cinsten: 

ayrıca 911 çalışanları bir hayli sinir bozucudur. bunun yanında düzeniniz, paranız, planlarınız batsın alın sizin olsun dünya rahat bırakın insanları.

son saniyelerinde ne hissettiğini merak ettiğim adamın ses kaydı.

telefonda son ana kadar içeri gelip seni kurtarmak için gelmelerini beklemişsin. sıcak, nefes alamıyor, ölmek istemiyorsun.
sonra büyük bir gürültüyle ayağının altındaki zeminin hareket ettiğini hissediyorsun ve o an bütün ümitlerin tükeniyor.

bina çökerken bile o saniyeden kısa zamanda hala bir çıkış yolu aradı mı.
ilk hangi kemiği kırıldı, nasıl bir acı çekti..
son anında ne düşündü.

off ölüm. bana nasıl geleceksin?

"we're young people. we are not ready to die" diyerek durumu özetlemiş adam. kimse ölmeye hazır değil hangi yaşta olursa olsun ama bu şekilde hangi bir sonraki saniyede öleceğini bekleyerek...

o 911 deki kaltak da "anlıyorum" diyor sürekli. neyi anlıyorsa artık... pis hesaplar yüzünden dünyanın her yerinde ölen binlerce insandan birisinin son anına konuk olmak gece gece kötü oldu...