12 Eylül Darbesi'nden Önce Görülmeyen Türban İlk Nasıl Ortaya Çıktı?

Türban kavramı ilk olarak 1980'lerde, Kenan Evren'le karşımıza çıktı. Nasıl mı?
12 Eylül Darbesi'nden Önce Görülmeyen Türban İlk Nasıl Ortaya Çıktı?

türban nedir? ne zaman çıkmıştır? türban ismi nereden gelir? neden dünyada bizden başka hiçbir yerde böyle bir bağlama stili görülmez?

türban, kenan evren'in darbe döneminden sonra fiiliyata geçirdiği unutulmaz icraatlerinden sadece bir tanesidir. 12 eylül'den önce gerçekten buna benzer bir bağlama görülmemiştir. herkesin bildiği anadolu usülü başörtüsü vardı.

12 eylül 1980 askeri darbesinin işbaşına getirdiği o dönemki yök'ün dönemdeki başkanı ihsan doğramacı, yıllar sonra televizyonda "türban"ın darbe lideri kenan evren'in fikri olduğunu söylemiştir:

"kenan evren döneminde bunu devamlı tartışıyoruz. 'kimseyi incitmeden nasıl başörtüsü konusunu çözebiliriz?' diye uykularım kaçardı. evren bana bir gün, 'kabine üyelerinin birisinin hanımı (mehmet keçeciler'in eşi) ne güzel, gayet çağdaş, ne kadar medenice, bari başını örtmek isteyen başını bu şekilde örtse ne iyi olur' dedi. lügat kitaplarına baktık. fransa'da 'türban' diyorlar. başını kapatmak isteyenler için bu önerildi. şu an başörtüsü unutuldu, türban gündeme geldi. birisi saçının görünmemesini istiyorsa ve bunu medeni olarak yapıyorsa bence ona yasak yok."

kenan evren ise türban teklifinin ilk kendisinden geldiğini doğrulamıştır:

"müslümanlık sadece başörtüsü ile olmaz, cennete yalnız onunla gidilmez. biz kuran-ı kerim'in bütün emirlerini yerine getiriyor muyuz? hırsızlık yapanın elini kesin diyor, kesiyor muyuz? kuran'da evli kadın fuhuş yapmışsa recm edin diyor. ayet'te böyle diyor. yapıyor muyuz? hayır, yapmıyoruz. o halde bu başörtüsünde niye bu kadar ısrar ediyoruz. ben bunu anlamıyorum. aramızda keçeciler'in eşinin başörtüsü ile ilgili bir konuşma geçti. ben de böyle medeni bir şey bağlasalar ne güzel olur dedim. o şekilde hallettik."