1200 Metrede Bisiklet Sürüp 1800 Metrede Koştuğunuz Ekstrem Triatlon Yarışı: Norseman

Norveç'te düzenlenen ve kimilerince "dünyanın en zor triatlon yarışı" olarak nitelendirilen bu mücadeleye bir göz atmanızı öneririz.
1200 Metrede Bisiklet Sürüp 1800 Metrede Koştuğunuz Ekstrem Triatlon Yarışı: Norseman

Tanıtım videosuyla başlayalım

this is not for you. nothing personal. but it’s not. this is for people with fight. resilience. and minds tougher than their bodies…

(bu size göre bir şey değil. kişisel algılamayın. bu savaşı olanlar için. çabuk toparlanan ve vücutlarından daha kuvvetli zihne sahip olanlar için...)

resmi internet sitesinde bu sözler karşılıyor bizi. birazdan yarışın derinlerine indikçe de öyle dominik'te sıcak kumlardan serin sulara atlamak gibi kolay olmadığını da anlayacağız.

bu ekstrem triatlon, norveç'in ağır iklim şartlarına sahip fiyortlarında geçiyor. yılda ortalama 3.500 kişinin başvurduğu ancak sadece aralarından seçilen 250'sinin yarışabildiği toplamda 226 km.lik yüzme, bisiklet, koşu ve tırmanma parkurlarından oluşan limitlerin test edildiği bir triatlon bu.


önce feribotla fiyortların ortasına getiriliyorsunuz. sabah saat 5'te 13-15 derecedeki suya 4 metrelik feribottan atlamadan önce fiyortun soğuk sularında şok yaşamamanız için üstünüze soğuk su püskürtüyorlar. starta saniyeler kala görevli bağırıyor: "düşünmeyin. sadece atlayın." bummm. yarış başlıyor. 3.8 km. boyunca norveç'in o soğuk ve karanlık sularında yüzüyorsunuz. neyse ki kanolarla izleniyorsunuz ve kıyıyı görmek mümkün. elenmemek için parkuru 2 saat içinde tamamlamanız gerekiyor.


sudan çıktıktan sonra üstünüzü değiştirip, bisiklete atlıyorsunuz. 180 km. aralıksız bisiklet süreceksiniz ve bunun ilk 25 km'si yokuş yukarı. bisikletin üzerinde ağlayarak pedal çeviren erkekler görüyorsunuz. 12 saat içerisinde tamamlamanız gerekli.


sonra mı? 42.5 km'lik koşu bölümü geliyor. son 5 km. 1880 metrelik dağ tırmanışından ibaret. ancak zirveye tırmanabilmek için buraya kadarki yolu ilk 160'ta tamamlamanız gerekiyor. 160. atletten sonra gelenler farklı bir parkura yönlendiriliyor ve onlar beyaz t-shirt almaya hak kazanıyor. dağ parkuruna bir ekip arkadaşınızın refakati zorunlu. çünkü o rakımda iklim şartları, sporcuların tek başlarına çıkmasını tehlikeli kılıyor. tabii ki dağ parkurunu tamamlayanlar dereceye girebiliyor ve siyah t-shirt (beyaz t-shirt'ün bir üst seviyesi kabul ediliyor) alıyor ki gücünüzün artık bittiği noktada, o sert iklim koşullarında dağa tırmanmak insanüstü bir çaba istiyor. zaten bu son bölümün adı "zombie hill".


yarışın diğer bir zorluğu ise ekipmanlarınızı ve ekibinizi kendiniz götürmek zorundasınız. yani yolda size eşlik edecek, kıyafetlerinizi değiştirecek, size gıda takviyesi verecek ekip arkadaşlarınızın bulunması gerekiyor.

yarışmanın mottosunun devamı da şöyle:

onlar yarışmanın değil kendilerinin en iyisini yapmak için buradalar. takımları yanlarında ve suratlarında bir gülümseme... kulağınıza hoş geldiyse belki hakkınızda yanılmışızdır. belki de bu sizin içindir.

yarışın resmi sitesi: https://nxtri.com/

ekleme: kendim başarabileceğimi düşünmesem de amatör bir atlet olarak, katılan bir sporcunun refakat ekibinde yer almak isterdim açıkçası.

Sahra Maratonu'nda Kaybolan Mauro Prosperi'nin Akıl Sınırlarını Zorlayan Çöl Macerası

İngiltere'nin En Acımasız Yarışı Spine Race'i Kazanan İlk Kadın Sporcu: Jasmin Paris