13.8 Milyar Yıl Önce Gerçekleştiği Kabul Edilen Büyük Patlama'dan Önce Ne Vardı?

Büyük Patlama Teorisi ya da Big Bang, yaklaşık 13.8 milyar yıl önce evrenin tek ve belirsiz hacme sahip bir noktadan hızlı bir şekilde genişleyerek bugünkü halini aldığını anlatan teori. Peki ya ondan öncesi?
13.8 Milyar Yıl Önce Gerçekleştiği Kabul Edilen Büyük Patlama'dan Önce Ne Vardı?
iStock


büyük patlama'yla birlikte önceden kestirilebilirlik ortadan kalkar

aynı şekilde, şimdiki gibi sadece büyük patlama'dan sonra olanları bilsek de patlama öncesinde neler olduğunu saptayamayız.

bilim tarihinin şu an ki en güncel düşüncesi, büyük patlama'dan önce olanların bir sonucu olmadığıdır. ve bu nedenle evrenin bilimsel modelinin parçası olamazlar. bu nedenle patlama öncesini model dışında bırakıp, zamanın başlangıcının büyük patlama olduğunu söyleyebiliriz.

bu demektir ki büyük patlamanın koşullarını kim hazırladı türünden sorular, bilimin ilgilendiği türde sorular değildir.


standart teoriye göre, evrenimiz 13.7 milyar yıl önce "tekillik" olarak ortaya çıktı

"tekillik" nedir ve nereden gelir? dürüst olmak gerekirse, kesin olarak bilmiyoruz. tekillikler, mevcut fizik anlayışımıza meydan okuyan bölgelerdir. "kara deliklerin" merkezinde var oldukları düşünülmektedir.

kara delikler yoğun yerçekimi basıncı alanlarıdır. sonlu maddenin, sonsuz yoğunluk altında ezilmesi. sonsuz yoğunluğun bu bölgelerine "tekillikler" denir.

bizim evrenimiz de küçük, sonsuz derecede sıcak, sonsuz yoğun, bir şey - tekillik olarak başladığı düşünülmektedir.

nereden geldi? bilmiyoruz. neden ortaya çıktı? bilmiyoruz.

einstein'ın evrende belli miktarda madde olduğunu söyleyen denklemlerinin bütün çözümlemelerinin çok önemli bir özelliği paylaştığını görüyoruz; geçmişte bir zamanda (yaklaşık 13,8 milyar yıl önce) komşu galaksiler arasındaki uzaklık sıfır olmalıydı. bir başka deyişle, bütün evren sıfır büyüklüğündeki tek bir noktaya -sıfır yarıçaplı bir küreye- sıkışmıştı. o zaman evrenin yoğunluğu sonsuz olmalıydı. bu, büyük patlama dediğimiz zamandır. (sonsuz yoğunluk)

zaman, evren'in (ya da evrenlerden oluşan bir sistemin) yan ürünü

zamanı hep ileri akarken gözlemlediğimiz için doğal olarak ileri olduğu kadar geri de olmalı şeklinde düşünüyoruz. zira hatıralarımız hep geçmişle ilgili.

bu yüzden zamanı geri-ileri ekseninde düşünmeye alışığız. oysa zamanı bir küre şeklinde hayal etmek gerekir. örneğin dünya üzerindeki bir noktadan güney yönüne hareket ettiğimizde kuzeyden uzaklaşırız ve nihayet en güney noktasına ulaştığımızda daha gidecek güney kalmamıştır. bu başlangıç noktasından dilediğimiz yöne doğru tekrar yola çıkabiliriz.

büyük patlama'yı başlangıç, yani güney noktası olarak hayal edersek ondan önce ne vardı sorusu anlamını yitirir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir