13 Bin Yıl Önce Buzul Çağı'nın Sonundaki Erimelerle Oluşmuş Geçici Göl: Agassiz

Günümüzden yaklaşık 2.5 milyon yıl önce başlayan buzul çağı, yaklaşık 14 bin yıl önce sona ermişti ve şu anda içinde bulunduğumuz Holosen Çağı başlamıştı. İşte bu dönemin bitişinde büyük bir göl de oluşmuş.
13 Bin Yıl Önce Buzul Çağı'nın Sonundaki Erimelerle Oluşmuş Geçici Göl: Agassiz
Görsel: Sheffield University

agassiz ismi, 1879 yılında golün buzul erimeleri sonucunda oluştuğunu gösteren ve hazırladığı haritalarda doğal sınırlarını ayrıntılarıyla belirten louis agassiz'den geliyor

30.000 yıl önce kuzey amerika'yı tamamen kaplayan buzullar, buzul çağının sona ermesiyle erimeye başladılar. güneyden kuzeye doğru ilerleyen erime etraftaki yükseltilerin arasında birikerek doğal bir baraj gölü oluşturdu. baraj ise kuzeydeki dev buzullardı.


günümüzden 13.000 yıl önce, biriken sular monitoba, batı ontario, kuzey minnesota, kuzey dakota'nın doğuşu ve saskatchewan'ı büyük ölçüde doldurmuştu. bu haliyle 440.000 kilometre kareye ulaşan gol, hazar denizinden bile büyüktü.

tarih boyunca birçok kere sızıntılar ve doğal baraj yıkılmaları yaşandı ama en büyük olay günümüzden 8.400 yıl önce hudson körfezi'ni kaplayan büzülün erimesiyle gerçekleşti. yapılan hesaplara göre, bu erime sonucu goldeki bütün şu okyanuslara aktı ve deniz seviyesini bir seferde 1-3 metre arasında yükseltti. bu yükselmenin bir seneden kısa sürede tamamlandığı tahmin ediliyor.


erime olayının küresel etkileri hesaplanamayacak kadar büyük. okyanusa karışan tatlı su nedeniyle küresel iklimin değiştiği, okyanus akıntılarının dengesizleştiği ve deniz seviyesindeki yükselmenin, batı kültürlerinde büyük tufan olarak yorumlanan olaya neden olduğu düşünülüyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/lake_agaşsız