13. Cuma Neden Uğursuz Kabul Edilir?

Cuma günü her sene en az 1, en fazla 3 kez ayın 13'üne denk geliyor ve o gün 13. Cuma olarak adlandırılıp uğursuz olarak kabul ediliyor. Peki ya neden 13. Cuma uğursuz? Bu konuda bugüne kadar konuşulan birçok hikaye var. Onlardan en bilinenlerinden birini de Sözlük yazarı "baranba" yazmış.
13. Cuma Neden Uğursuz Kabul Edilir?
iStock.com

13. cuma, asıl manasıyla ayın 13. gününün cumaya denk gelmesinin uğursuzluk sayılması, 13 ekim 1307'de yaşanan olayla alakalı.

tapınak şovalyeleri 1. haçlı seferinin ardından ortaya çıkıyor ve zamanla çok güçlenip avrupa için tehdit haline geliyor.

iStock.com


fransa kralı güzel filip, papa'nın da desteğiyle bu örgütü bitirme kararı alıyor. yapılanmanın önde gelenlerini fransa'ya davet ediyor.

13 ekim cuma günü eş zamanlı olarak bir çok noktada tapınakçılara saldırı başlatılıyor. bir çok mensubu dinsizlik ve şeytan tapıcılığı, toplu seks gibi nedenlerle katlediliyor.

iStock.com


bu nedenle tapınakçıların katledildiği 13 ekim cuma'dan hareketle ayın 13'üne gelen cuma günü yahut 13 sayısı uğursuz kabul ediliyor. 

buradan, tapınakçı geleneğin bu anektodu uğursuzluk olarak kabul ettirdiği görüşüne varıyoruz. zira o gün dönemin egemen gücü tarafından uğursuzluk olarak görülmesi mümkün değil. demek ki değişen şartlar döneme etki ediyor.